Novinky - 04.04.2016 21:53

Oceliari sa vracajú pod Urpín na šiesty zápas semifinále

Huste.tv Autor: Huste.tv
Góly a asistencie: 13. Suja (Hričina), 15. Češík (Mikuš, Varga), rozh. náj. Hrnka – 29. Bast (Tománek, Majdan), 60. Tománek (Handzuš, Pujacs)

Rozhodovali: Baluška, Jonák – Gajan, Smrek, 5196 divákov

HC Košice: Melicherčík (Halász) – Deyl, Dudáš, Jankovič, Cebák, Mikuš, Pavúk, Macejko – Bartánus, Suja, Bicek – Bartoš, Jenčík, Spilar – Boltun, Hrnka, Lapšanský – Varga, Češík, Hričina – Milý

HC '05 Banská Bystrica: Bacashihua (Košarišťan) – Ďatelinka, Šmach, Majeský, Pujacs, Gründling, Čížek, Bajaruns, Sandgren – Majdan, Bast, Tománek – Hvila, Kytnár, Gillies – Matoušek, Zigo, Lunter – Bezúch, Handzuš, Bortňák

Oceliari začali piaty semifinálový zápas obrovskou bojovnosťou a už od úvodu sa tlačili do zakončenia. Väčšiu šancu si už po troch minútach hry vypracoval Hričina, ktorý si puk pokryl telom, nakorčuľoval si až za bránku, odkiaľ zakončil, no Bacashihuu neprekvapil. Banskobystrický gólman sa musel mať na pozore aj o tri minúty neskôr, kedy na neho prudko vypálil Bicek, ale aj s týmto pokusom si poradil. Úspešný bol aj v polovici tretiny, kedy zakročil proti vynikajúcim strelám Bartánusa s Jenčíkom. Obrovská aktivita na strane Košíc však aj napriek tomu priniesla aj gólové ovocie. V 13. minúte rozvlnil sieť prudkou ranou z vonkajšej hranice pravého kruhu po krížnej prihrávke Suja. Domáci následne získali púäťminútovú presilovku, ktorú sa im takisto podarilo využiť a na 2:0 zvýšil šikovným tečom spred bránky Češík. Ešte do prestávky mohli Oceliari svoj náskok navýšiť na rozdiel troch presných zásahov, no Bacashihua si poradil s prudkou Deylovou ranou od modrej čiary aj s Jenčíkovým zakončením z medzikružia.

Po zmene strán sa chceli Banskobystričania vrátiť do zápasu, k čomu im mohla pomôcť početná výhoda. Počas nej však paradoxne takmer inkasovali, pretože Varga v prečíslení nabil puk Češíkovi, ale jeho pokus Bacashihua aj so šťastím za chrbát nepustil. Hosťujúci hokejisti sa aj napriek tomu nevzdávali a pokračovali vo svojej snahe o prekonanie Melicherčíka. Diváci v Steel aréne sledovali vynikajúci hokej s množstvom streleckých pokusov na oboch stranách, v strednej časti hry však padol iba jeden presný zásah. V 29. minúte sa oň postaral hosťujúci Bast prudkou ranou z pravého kruhu na vhadzovanie. Záverečná desaťminútovka sa niesla v znamení viacerých sľubných pokusov z oboch strán. V 35. minúte sa dvojica Košičanov dostala do zaujímavého prečíslenia, Bicek v ňom prihrával Hrnkovi, ale jeho pokus pozorný Bacashihua vychytal. V samom závere získali ešte domáci hráči aj presilovku, no Barani s vypätím všetkých síl odolali.

V záverečnej dvadsaťminútovke boli na ťahu najmä hosťujúci hráči. Banskobystričania sa pokúšali o vyrovnanie, no mali pred sebou výborne skonsolidovanú obranu posilnenú spoľahlivým výkonom gólmana Melicherčíka. Steel aréna so zatajeným duchom vo výbornej atmosfére sledovala bojovný zápas, v ktorom boli hráči na obcoh stranách odhodlaní na ľadovej ploche nechať úplne všetko. V úvode druhej desaťminútovky predviedli Oceliari dve väčšie šance v rade, no neujali sa ani zakončenia Vargu a Hrnku. Bacashihua puk za svoj chrbát nepustil a stále držal hostí v hre o vyrovnanie. To napokon predsa len prišlo. V metropole východu ho tím spod Urpína oslavoval 31 sekúnd pred koncom riadnej hracej doby, keď hral bez odvoleného brankára a puk do siete umiestnil Tománek. Napínavý zápas teda musel pokračovať desaťminútovým predĺžením.

V predĺžení si oba celky uvedomovali vážnosť situtuácie a najmä nechceli urobiť zbytočnú chybu, ktorá by ich stála rozhodujúce inkasovanie. Diváci však aj napriek tomu videli niekoľko pekných hokejových momentov, no presného zásahu sa nedočkali a dráma vyvrcholila samostatnými nájazdami. Aj tie sledovali fanúšikovia i hráči obcoh celkov so zatajeným dychom. V prvých dvoch sériách nebol úspešný nikto - z hostí sa nepresadil Handzuš ani Tománek, za domácich neskórovali Bartoš a Lapšanský. Na tretí nájazd poslal banskobystrický tréner Hvilu, no ani on na Melicherčíka nevyzrel. Zo strany Košíc potom dostal príležitosť Hrnka a tomu sa ako jedinému podarilo strelou pod hornú žrď skórovať. Steel aréna následne prepukla neopísateľnou radosťou, Oceliari znížili stav série na 2:3.

Marcel Šimurda, asistent trénera Košíc: „Úvodné striedania boli z oboch strán opatrné, ani jeden z celkov nechcel zbytočne inkasovať. Našťastie sme sa gólovo presadili my, a to hneď dvakrát. Hosťom sa síce ešte podarilo vyrovnať, navyše to bolo niekoľko sekúnd pred koncom riadnej hracej doby, zápas ale napokon dospel až do samostatných nájazdov, ktoré sme opäť zvládli lepšie my. Stav je z nášho pohľadu 2:3, hlavy ale rozhodne nevešiame a do Steel arény sa ešte budeme chcieť vrátiť.“

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: „Začiatok zápasu sme neodohrali dobre, prvá tretina nám trochu ušla. To bol dôvod, prečo sa Košice dostali viac do hry a začali lepšie korčuľovať. Z toho napokon plynul aj dvojgólový náskok domácich, avšak my sme sa nevzdávali a v druhej tretine sme zlepšili svoj pohyb  a myslím si, že domácim sme už boli od tohto momentu vyrovnaným súperom. Tretia tretina a predĺženie bolo v našej réžii, škoda, že sme zápas nerozhodli pred samostatnými nájazdmi. K postupu máme ešte poriadne ďaleko, preto cestujeme do Banskej Bystrice s cieľom dobre sa pripraviť na ďalší zápas, pevne veríme, že už posledný v sérii.“

Tomáš Hrnka, útočník Košíc: „Dnešný zápas nás stál veľmi veľa fyzických síl, do stretnutia sme vstúpili na výbornú, súperovi sme strelili dva góly, škoda ale, že sme si tento náskok neustrážili. Dôležité však je, že sme misky váh na svoju stranu preklopili v samostatných nájazdoch a do Banskej Bystrice cestujeme za stavu 2:3. Pevne veríme, že sa do Košíc vrátime, to je napokon aj cieľ, s akým z Košíc odcestujeme.“

Marcel Melicherčík, brankár Košíc: „Myslím si, že dnes sa preukázala skúsenosť nášho mužstva. Ani za stavu 1:3 v sérii sme nezložili zbrane a odohrali sme kvalitné stretnutie, až na smolný moment z konca tretej tretiny, kedy sme inkasovali možno trochu zbytočný gól. Ani najkvalitnejší hráči ale nedokážu odohrať 60 minút bez jedinej chybičky, Banská Bystrica navyše stav len dorovnala, do predĺženia sme preto išli s dúfaním, že toto stretnutie vyhráme. Našťastie sa to podarilo a my budeme cestovať opäť na ľad súpera.“

Jakub Suja, útočník Košíc: „Keď súper vyrovná niekoľko sekúnd pred koncom, vždy to zamrzí. My sme si ale povedali, že sa nič nedeje a ideme to vyhrať aj za takéhoto stavu. Pred predĺžením a samostatnými nájazdmi sme si verili, našťastie sme v nich boli úspešnejší a séria pokračuje. Ja verím, že to bude platiť aj po 6. zápase semifinále na ľade Banskej Bystrice.“

Matej Češík, útočník Košíc: „Dnešný zápas bol po kondičnej stránke veľmi náročný. Hoci sa stretnutie mohlo javiť z nášho pohľadu ako vyhrané už za stavu 2:0, vôbec to tak nebolo. Banská Bystrica neustúpila a pokračovala vo svojom aktívnom hokeji, ktorým nám robí veľké problémy. Som ale rád, že sme záver napokon zvládli lepšie my, mali sme pevnejšie nervy a to je v hokeji dôležité.“