- 05. 03. 2015 - 20:55
- Autor: Huste.tv
- Zdroj: Marián Vychovalý
Filo: Verím že to nebudú posledné dva zápasy, spravíme pre to všetko
Martin Filo sa vrátil do Dukly po ročnej odmlke, obnovenú premiéru si odkrútil 24.októbra v Nitre. V 36 zápasoch základnej časti strelil 4 góly a pridal 10 asistencií. Do prvých dvoch zápasov play-off nemohol zasiahnuť pre zranenie. O to viac sa neúnavný bojovník teší na to, že v piatok opäť oblečie červeno-žltú „sedemdesiatštvorku“ a vykorčuľuje so spoluhráčmi na ľad proti Banskej Bystrici.
Martin, je už po zranení všetko v poriadku?
„Či som pripravený, ukáže až samotný zápas, ale spravil som všetko pre to, aby som odohral dobrý duel.“
Kde ste sledovali prvé dva duely série, ako by ste zápasy zhodnotili?
„Sledoval som oba zápasy, prvý doma v televízii, počas druhého som sa pripravoval a tak som ho pozeral na bicykli v kabíne. Myslím si, že prvý zápas neprekvapil. Možno som čakal že Bystrica bude hrať trošku ofenzívnejšie, no hrala rovnako ako my – zo zabezpečenej obrany, kde sa veľmi ťažko presadzuje obom tímom. Prvý duel aj prvá tretina druhého ukázali, že táto séria sa bude rozhodovať jedným, možno dvoma gólmi. To sa potvrdilo v oboch zápasoch.“
Dukla vsadila na defenzívnu taktiku. Mohlo sa hrať útočnejšie, vsadí teraz váš tím na väčšiu ofenzívu na domácom ľade?
„Banská Bystrica bola druhým najofenzívnejším tímom základnej časti, vedeli sme teda, že majú veľmi silný útok. Museli sme teda zabezpečiť obranu, aby to nedopadlo tak, ako napríklad Martin v Nitre. To ma teda neprekvapilo. Skôr to, že Bystrica hrala rovnako. Ani oni sa nejak moc nesunuli dopredu, čo ma celkom prekvapilo, domáci to vôbec neotvorili a precízne bránili.“
Dá sa teda očakávať, že s rovnakou taktikou príde súper aj do Trenčína? Budete musieť ťažko dobýjať ich hradby?
„Okrem záveru druhého zápasu, kedy to trochu chalani už aj mentálne nezvládli, boli dovtedy zápasy veľmi vyrovnané a ukázalo sa, že táto séria nebude ofenzívnym divadlom, ale skôr sa budú tímy opierať o výkony brankárov a defenzívu. Tým pádom, keď oni vedú 2:0, myslím, že to ešte viac vsadia na obranu, budú čakať na svoje príležitosti a presilovky, ktoré majú dobré.“
Šancí a striel moc nebolo. Ako teda prekonať ich defenzívu? Nastreľovaním pukov, kombináciou?
„V prvom dueli boli aj strely vyrovnanejšie, v tom druhom nás prestrieľali. Ale netreba to brať tragicky, prvé štyri tretiny boli úplne vyrovnané. Nesmieme sa teda utápať v tom, že sme moc nestrieľali, že nás súper nepustil do množstva šancí. Bystričania majú veľkých a silných obrancov, nie moc obratných, aj preto to možno strojujú centrom a nám sa tam veľmi ťažko presadzuje. Musíme sa teda dostávať do útočného pásma a tam sa presadiť v súbojoch jeden na jedného. Tieto zápasy prinášajú veľa osobných súbojov a keď sa podarí toho prvého hráča preľstiť, potom sa môžeme dostávať do šancí. Preto aj góly v prvých štyroch tretinách štvrťfinále padli po obyčajných strelách či skrumážach, nie po megašanciach. Táto séria sa teda bude rozhodovať malým počtom gólov, niekedy aj takých šťastných, ako bol bystrický druhý gól v druhom zápase.“
Ten gól bol smolný, myslíte, že spoluhráčov zlomil?
„Áno, dovtedy oba tímy bránili, hoci Bystričania boli vo vedení a prvý gól im pomohol. Ale nič neotvorili, hrali zodpovedne vzadu. Po druhom góle sme to už museli viac otvoriť my a to bola voda na bystrický mlyn. Potom už sa to ťažko dobiehalo a oni z obrany vyrážali do prečíslení.“

Ako sa vyvíjala nálada tímu, zažili ste ju počas dvoch dní po návrate mužstva z Bystrice. Burcujete sa na zápasy?
„Tá atmosféra bola trošku poznačená tou treťou tretinou druhého zápasu, ktorú chalani nezvládli, na internete sa šírili negatívne reakcie ohľadom hráčov, tá atmosféra teda nebola až taká pozitívna. V stredu sme teda posedeli, porozprávali sa a trošku sa to zlepšilo. Verím, že fanúšikovia prídu, podporia nás a ukážu, že stoja za nami a poženú nás k lepším výkonom. My pre to urobíme všetko. Bystrica veľmi dobre bráni a ono to môže vyzerať, ako keby sa hráči nesnažili, ale práveže snaha, ktorá je zviazaná navyše taktikou a dobre brániacim súperom, vyznie tak, ako keby sa hráči nesnažili. Nie je to však proti dobre brániacemu systému jednoduché.“
Playoff sa vracia do Trenčína po ročnej odmlke, budú diváci hladní po vypätých zápasoch?
„Trenčín je klasické hokejové mesto, kde sa účasť v play-off vždy očakáva. Minulý rok sa to nepodarilo, tak dúfam, že tento rok si to aj fanúšikovia užijú a že tieto dva domáce zápasy ešte nebudú v sezóne posledné.“
Ste autorom motivačného videa, ktoré už fanúšikovia mali možnosť zhliadnuť. S kým ste na ňom spolupracovali?
„Inšpiroval ma Rišo Lintner, ktorý zopár videí v tejto sezóne natočil a veľmi sa nám to páčilo. Myslím si, že aj divákom. Dáva to taký pekný obraz aj klubu. On túto iniciatívu rozbehol, keď som sa s ním pred časom rozprával, že by sme niečo mohli aj na play-off natočiť, on nemohol, lebo má veľa svojich vecí, ktoré musí riešiť, no povzbudil ma do práce. Dal som sa do toho spolu s Tomášom Bokrošom, ktorý ma vyhecoval a spoločne sme niečo vymysleli. Verím, že sa to ľuďom páči. Jedna čerešnička je pripravená ešte pri vstupe na ľad, kde bude to video upravené a diváci sa môžu naň tešiť. Pôjde v momente, kedy budeme vychádzať na ľad.“
VIDEO K PLAY-OFF
Argentína - Rakúsko
MS vo futbale Pred 2 hodinami
Nový Zéland - Egypt
MS vo futbale Pred 18 hodinami
Uruguaj - Kapverdy
MS vo futbale Pred 21 hodinami
Belgicko - Irán
MS vo futbale Včera
Španielsko - Saudská Arábia
MS vo futbale Včera
Tunisko - Japonsko
MS vo futbale Včera