- 22. 01. 2015 - 12:25
- Autor: Huste.tv
- Zdroj: Marián Vychovalý
Fanúšikovia Dukly súčasťou európskeho rekordu, budujú spoluprácu s Düsseldorfom
Partia fanúšikov Dukly pravidelne cestuje za športovými akciami po Európe, začiatkom januára bola pri tom, keď sa v nemeckom Düsseldorfe písala história. Zápas nemeckej DEL sledovalo viac ako 51000 divákov v rámci akcie „Winter Game“. Partia nadšencov z Trenčína navyše rozbehla spoluprácu, ktorá môže byť pre trenčiansky klub zaujímavá aj do budúcich rokov.
Michal, Matej, Miroslav a Igor dostali pozvanie na tento exkluzívny zápas od svojich priateľov z Düsseldorfu. Tých spoznali počas svojich predošlých výletov za hokejom. „Chodievame pravidelne na Nemecký pohár a na takejto udalosti sa človek stretne s veľkým počtom fanúšikov a zaujímavých ľudí. Pred dvoma rokmi sme si teda padli do oka s fanúšikmi Düsseldorfu, pretože sme všetci boli oblečení v žlto-červenom. Vzniklo medzi nami priateľstvo, vymenili sme si prvé šály a dresy. Boli užasnutí z nášho rozprávania o tom, akú históriu má náš klub, ozvali sa, že by radi prišli na Slovensko. Pozvali sme ich teda do Trenčína, že im ukážeme štadión, hrad, mesto,“ popísal začiatky družby s nemeckými fanúšikmi Michal. Nemeckí fanúšikovia tak zavítali do Trenčína v októbri, ale čo čert nechcel, Dukla vtedy nemala v programe domáci zápas. „Oni prišli, ale nakoľko ten víkend nehrala Dukla doma, vzali sme ich na zápas trenčianskeho tímu do Nitry. Mali sme trošku obavu, že budú tým prostredím sklamaní, predsa len majú u nich štadióny na inej úrovni, ale oni boli ohúrení, že to je typický hokejový štadión, nie moderná multifunkčná hala, ako majú v Nemecku. Tá podľa nich nemá až takú dobrú atmosféru, skrýva trochu históriu, toho ducha, ktorý k tomu patrí. V sobotu sa potom organizovala akcia s varením guláša aj za účasti A-tímu Dukly Trenčín. Tam sme ich zobrali, mohli sa porozprávať s Róbertom Švehlom, Viliamom Ružičkom, s jednotlivými hráčmi. Či už Andersonsom, ktorý hrával v Nemecku, alebo Robom Petrovickým. Oni z toho boli nadšení. Hodinu si potom fotili zbierku dresov, ktorú sme im ukázali v bare na našom štadióne. Konštatovali, že to, že náš klub má takú históriu a takých hráčov, je niečo neuveriteľné. Odchádzali od nás plní zážitkov, vymenili sme opäť nejaké dresy aj kontakty, zaangažovali sa aj ďalší ľudia z Trenčína,“ pokračoval v rozprávaní Michal. Na oplátku teda Brita a René, ktorí mali dobré zážitky zo Slovenska, pozvali Trenčanov na výnimočný duel v ich meste. 10.januára sa tam mal uskutočniť zápas „Winter Game“ na futbalovom štadióne Fortuny Düsseldorf. „Pozvali nás na tento nemecký Winter Classic, čo sa už z tých propagačných materiálov javilo ako veľkolepá akcia. Uskutočnil sa na vynovenom štadióne Fortuny Düsseldorf s kapacitou 56 tisíc divákov. Videli sme materiály, oni to mali marketingovo pripravené tip-top, s typickou nemeckou precíznosťou. Povedali sme si, že prečo nie, budeme mať možnosť porovnať nemeckú a slovenskú ligu, pozrieť ako tam funguje marketing, klubové väzby, infraštruktúra,“ tešil sa na akciu Michal a samotný priebeh ho nesklamal. „Po príchode nás čakali na letisku nielen fanúšikovia, ale aj televízny štáb, čo bol pre nás trochu šok. Nakrúcali nás, uverejnili to na ich web-stránku, okolo hokeja to tam teda žije. Za zmienku stojí, že klub má 16 fanklubov. Udalosť bola vysoko kultúrna a prestížna záležitosť, ten rozmer kultúry a prestíže bol možno ešte vyšší ako športová stránka akcie. Ukázala sa nemecká precíznosť, všetko bolo pripravené do detailov a fanúšik sa tam musel cítiť skvele. Informačne, marketingovo, infraštruktúrou. Tam človek nemohol mať problém s ničím. Občerstvenie či fanshopy na každom kroku, v obrovskom výbere,“ pochvaľoval si Michal.

Spolu s kamarátmi prežil v Nemecku príjemný víkend, bohatý na zážitky. „Kráčame si útrobami štadióna, kde bolo 51 tisíc ľudí a oproti nám fanúšik v červenom drese Dukly s menom Pardavý na chrbáte. Ideme mu teda oproti, chlapík nás po anglicky pozdravil. Odpovedali sme mu, že môže predsa po slovensky, veď aj my sme z Trenčína a on nerozumel. Ako sa ukázalo, bol to Nemec, priamo z Düsseldorfu, ktorého občas pracovné povinnosti zavedú do Trenčína, raz za mesiac či dva chodieva na služobky k nám a navštívi aj hokej. Tiež sa mu páčilo, že sme žlto-červení. Bolo to príjemné stretnutie,“ smial sa Michal. Miroslav dodal: „On si obliekol ten dres len kvôli nám, vedel z internetu že prídeme, keďže Nemci všetky naše kroky mapovali na sociálnych sieťach a klubových stránkach.“ Igor pridal ďalší zaujímavý príbeh: „Išli sme z hokeja, nastúpili sme a na tretej zastávke si prisadli dvaja chlapi a začali nám hovoriť: Vy ste včera prišli, dnes ste boli na zápase a zajtra odlietate. Oni vedeli celý náš program, čo nám vyrazilo dych. Jeden videl na šáloch rok 1962 a konštatoval, že sme mladý klub, ale keď sme mu vymenovali všetkých hráčov, ktorí sa od nás presadili vo svete, tak mu spadla sánka. Neskôr sme ho stretli o druhej ráno a on cez celé námestie kričal Dukla Trenčín aj so svojim kamarátom,“ smial sa Igor.
DEL Winter Game 10.január 2015, Esprit Aréna, Düsseldorf
Düsseldorfer EG – Kolner Haie 3:2 (1:0, 2:1, 0:1) Góly: Sparre 2, Turnbull – Gogulla 2, 51125 divákov (európsky ligový rekord)

Bohatý program akcie bol zaujímavý, začal zápasom bývalých hviezd oboch tímov. „Začínalo to na obed a končilo ohňostrojom vo večerných hodinách. Odohral sa zápas starých pánov, ktorý je pri týchto akciách tradičný. Düsseldorf mal zlaté časy v 90-ych rokoch. Oni boli majstri v rokoch 1990,91,92,93 a 96. Hrávali tam hráči ako Hegen, Truntschka a ďalší. Rivalita medzi nimi a Kolínom je asi najväčšia v Nemecku, preto to aj bolo prezentované ako Derby XXL. Už aj pri zápase starých pánov tak bola elektrizujúca atmosféra. Potom nasledoval koncert a vyrcholilo to po samotnom zápase ohňostrojom. Ten bol špeciálny aj v tom, že strecha bola zatiahnutá, z dôvodu toho, že fúkal vietor a ohňostroj musel ísť len do určitej výšky. Bol perfektne zvládnutý, robila ho firma, ktorá pripravovala ohňostroj aj pre OH v Soči,“ popísal Michal priebeh popoludnia v Esprit Aréne. Štadión žil hokejom a bol odetý, ako sa patrí, do žlto-červených farieb. „Neprišli len mladí fanúšikovia, boli tam celé rodiny, aj staršie babky a dedkovia v dresoch. Boli tam rodičia s malými deťmi. Prišli ľudia z celého Nemecka, aj zo zahraničia. Nikto sa tam nehanbí za svoj klubový dres, takmer všetci tam majú dres a šál na sebe, počas zápasu aj potom neskôr v meste,“ líčil dojmy z duelu Matej, ktorý ocenil aj detaily, ktoré zápasu pridali na atraktivite. „Zaujala logistika, pri príchode na štadión bol na každých dvadsiatich metroch usporiadateľ, každý vedel čo má robiť, čo u nás nebýva zvykom. Vychytávky počas zápasu to dotvárali, ohňostroj robila firma, ktorá robila podobný aj na olympiáde v Soči. Pri ľade boli zvukové senzory, takže hoci hokejová plocha bola pre diváka ďaleko, tie zvuky vedeli hru priblížiť,“ uznanlivo konštatoval Matej. Partia z Trenčína sa zhodla, že hokejom tam publikum žilo a bavilo sa dobre. Panovala priateľská atmosféra, napriek veľkému derby a rivalite medzi Düsseldorfom a Kolínom. „Žraloci z Kolína sú rivalmi, takže keď prišiel do hľadiska pán, oblečený ako rybár a na udici sa mu hompáľala ryba, bol za hrdinu. U nás by dostal preventívnu ešte od SBS-ky pri vchode. Je to iná mentalita. Rozdiel je v tom, že oni sa idú na hokej zabaviť a my nahnevať,“ pousmial sa Michal, ktorý ocenil aj priateľskú atmosféru na štadióne. „Keby sa človek opýtal náhodne desiatich ľudí, nech vymenujú päť hráčov, ktorí sú na ľade, správne by možno odpovedali dvaja. Ale tá prestíž a hrdosť na klub a hokejovú rodinu, to bolo veľké. Bolo to cítiť na každom kroku. Ľudia boli absolútne príjemní, zdravili sa, pozerali si dresy medzi sebou, čo je u nás takmer nepredstaviteľné. Kto nemal na štadióne počas zápasu na sebe dres, ten nebol in, v tom hierarchickom rebríčku celej akcie bol ako keby o niečo menej. U nás je to presne naopak. U nás si dá fanúšik dres a každý na neho zazerá. Prísť v drese svojho klubu do Nitry či Popradu, to je riziko, že fanúšik od niekoho preventívne dostane. Toto ale v Düsseldorfe abolútne nehrozilo a dala sa krájať taká pozitívna energia. To bolo niečo fantastické,“ povzychol si nad pomermi u nás Michal. Do debaty sa zapojil aj Miroslav, podľa neho robí veľa aj prostredie, ktoré v Nemecku štadióny ponúkajú. „Je to aj o kultúre štadióna. Časť ľudí príde práve vďaka tomu prostrediu. Fanúšikovia sa potom spoločne v dresoch klubu išli baviť do mesta, čo je na Slovensku možno nepredstaviteľné. Nejaké drobné konflikty tam možno boli, ale nebolo to primárne kvôli hokeju,“ popísal dianie v meste Miroslav. Zápas bol samozrejme perfektne zvládnutý po stránke propagácie a mediálneho pokrytia. „Práca s fanúšikmi je tam na vysokej úrovni. PR je tam niekde inde. Fanúšikovia možno nie sú až tak do hokeja zbláznení, ale cez rôzne marketingové akcie a promo sú do toho diania vtiahnutí. Médiá, internet, fanshopy, neustále niečo. Je to iný level ako na Slovensku. V Nemecku je navyše veľmi pozitívne to, že médiá podporujú domáci šport a propagujú ho. Všetci ťahajú za jeden povraz a sila médii je evidentná. Médiá idú na jednej vlne s klubmi, ligou, u nás je to naopak. Vytvára sa bublina negativizmu, píše sa o tom, ako to nefunguje. Ale čo sa týka hokeja, hrá sa takmer rovnaký tam aj tu,“ neodpustil si kritiku našich pomerov Michal.

Zápas bol doprevádzaný aj hudbou nemeckej punkovej skupiny Toten Hosen, ktorá je pôvodom z Düsseldorfu a je teda akoby klubovou skupinou. V minulosti, keď mal klub finančné problémy a hrozil mu zostup do nižšej súťaže, urobili množstvo koncertov po celom Nemecku, výťažok z nich venovali práve klubu na jeho záchranu. Dodnes počas niektorých zápasov má klub na dresoch názov kapely a prezentuje sa to ako skvelé spojenie hudby a športu.
Návšteva trenčianskych fanúšikov nebola len o výlete, so skupinou bol aj marketingový manažér Dukly Igor Klemens, ktorý potvrdil, že sa zapojilo aj vedenie trenčianskeho klubu. „Keď tu boli Nemci v októbri na tej akcii, naštartovala sa aj vôľa vedenia nášho klubu, aby sa partnerstvo s nemeckým klubom niekam posunulo. Videli sme nadšenie z nemeckej strany. Po pozvánke na tento špeciálny zápas prišla odozva aj zo strany vedenia Dukly. Oficiálnou cestou trenčiansky klub podporil Düsseldorf v tomto zápase. Na základe toho sa podarilo nakontaktovať priamo na vedenie Düsseldorfu. Generálny manažér klubu nám prostredníctvom našich priateľov vyjadril poďakovanie,“ ozrejmil zapojenie Dukly Igor Klemens.

Do budúcna nie je vylúčená spolupráca oboch klubov, napríklad formou účasti DEG na tradičnom letnom turnaji Rona Cup. „Na guláši sa Nemci dlho rozprávali aj s predsedom predstavenstva Dukly Vilom Ružičkom, spomínali na staršie časy, na Kontinentálny pohár, ktorého finálový turnaj Dukla v Düsseldorfe hrala, vo finále sme im vtedy tesne podľahli. Za nás nastupoval aj mladý 17-ročný Marián Gáborík, aj pre Vila to boli teda emotívne spomienky a zážitky. Po našom príchode do Düsseldorfu nás previedli mestom a jedna zo zastávok bola aj na starom štadióne, kde sa práve spomínaný finálový turnaj odohral. Bol po bokoch otvorený, momentálne už v takom historickom šate, ale na Slovensku by stále patril k tým lepším. Aj pre nich bol však autentický, hokejový,“ opäť pridal zaujímavé postrehy Michal, ktorý následne prezradil túžbu smerom k príprave na nasledujúcu sezónu: „Oni prejavili viacerí záujem o to, že by pricestovali v lete na Rona Cup. Naše tajné želanie je, aby naše vedenie pozvalo nemecký tím na náš tradičný letný turnaj, aby sa oživilo trochu aj podujatie. Aj fanúšikovia Düsseldorfu teraz apelujú na svoje vedenie, aby sa dohodlo s vedením Dukly,“ prezradil Michal. Igor Klemens túto možnosť tiež nevylučuje, pretože aj na oficiálnom liste z Trenčína figurovala. „Na liste z Dukly, ktorý bol do Nemecka zaslaný, bolo vyjadrenie nášho vedenia, ktoré by v rámci nejakej budúcej spolupráce rado pozvalo Düsseldorf na Rona Cup.“ Pre našu partiu nadšencov by to bol aj záväzok, aby pripravili nemeckej strane podobne pohostinné prostredie, ako oni. „Naši hostitelia sa o nás perfektne starali, mali sme sa ako vo vatičke. Program mali pre nás pripravený do bodky, čo je pre nás záväzkom do budúcnosti, keď privítame my ich. V deň zápasu sme spali v hoteli, ktorý bol spojený so štadiónom, z okien sme videli prakticky celý štadión, spali tam všetci poprední nemeckí funkcionári. To bolo teda pre nás prestížne,“ potvrdil povinnosť Michal.
Štyria kamaráti si z Nemecka odniesli plno zážitkov, nejaké tie suveníry, prostredníctvom fotografií a rozprávania sa s nami o to sčasti podelili. Ostáva nám veriť, že v budúcnosti podobné akcie uvidíme aj na Slovensku, hoci finančné možnosti našich klubov sú oproti nemeckým veľmi rozdielne. Postupne budeme sledovať, ako sa vyvinie prípadná spolupráca Dukly a Düsseldorfu.

Nový Zéland - Egypt
MS vo futbale Pred 12 hodinami
Uruguaj - Kapverdy
MS vo futbale Pred 15 hodinami
Belgicko - Irán
MS vo futbale Včera
Španielsko - Saudská Arábia
MS vo futbale Včera
Tunisko - Japonsko
MS vo futbale Včera
Ekvádor - Curaçao
MS vo futbale Včera