Program
Petra Vlhová - 26.03.2024 12:17

Uvažovala Petra Vlhová po operácii nad koncom kariéry? Tréner Mauro Pini v rozhovore pre švajčiarsky portál Watson

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: (smc)

Tréner MAURO PINI v rozhovore pre švajčiarsky portál Watson aj o tom, či Petra Vlhová po operácii uvažovala nad koncom kariéry.

Štyri dôvody častejších zranení, problémom aj „stereotypizácia“ najlepších

Tréner slovenskej lyžiarskej šampiónky Petry Vlhovej Mauro Pini poskytol nedávno obsiahly rozhovor pre švajčiarsky spravodajský portál Watson. Okrem očakávaných tém ohľadom zdravotného stavu operovanej 28-ročnej Liptáčky s ním autor rozhovoru, z ktorého vyberáme najzaujímavejšie pasáže, zašiel aj do problematiky čoraz častejších zranení. Na pretras prišla aj Lara Gutová-Behramiová, držiteľka veľkého krištáľového glóbusu 2023/24, a to aj preto, že Mauro Pini bol v minulosti jej kouč.

Sezóna 2023/24 bola plná pádov a zranení, aj vaša zverenka Petra Vlhová skončila s roztrhnutým krížnym väzom. Je aktuálna početnosť pádov náhoda, alebo je za tým niečo viac?

„Pre mňa je to viac o náhode. Nehody tu boli vždy, aj keď je pravda, že v tomto roku ich počet extrémne stúpol. Od polovice decembra sme boli, u žien aj u mužov, svedkami pádov víkend čo víkend. V tréningoch aj v samotných pretekoch. Predtým to bolo viac v tréningoch. V poslednom období som pritom ja osobne mal dosť času zamyslieť sa nad tým, prečo to tak vlastne je.“

K akému záveru ste dospeli?

„Existujú štyri dôvody, ktoré spôsobili túto situáciu.“

A tie sú?

„Prvý dôvod: počasie. Zažívame zlú zimu, počas ktorej je veľa vysokých, ale aj nízkych teplôt. A predovšetkým neustále sa meniace snehové podmienky. Po druhé: kalendár. Jazdíme stále viac pretekov, všetko je tesnejšie. No nielen to, začiatok prípravy na snehu v lete sa stále posúva na neskorší termín. Pritom sezóna sa v Söldene začína naďalej približne 20. októbra.“

Je príprava príliš krátka?

„Áno. Za normálnych okolností je potrebná 40-dňová príprava, ale teraz nám zostáva nanajvýš tridsať dní. Už na štartovacej čiare sezóny sú teda všetci v deficite a preteky sa valia jedny za druhými. K tomu treba pripočítať prípadné posuny pretekov, ktoré takisto narušia plán tréningu. Následne sa zvyšuje aj tlak a celkovo to znamená, že športovci nie sú v skutočnosti pripravení dať do toho všetko.“

Tretí dôvod?

„Dnešná generácia vo veku od 25 do 30 rokov je generácia, ktorá - nechajte ma nájsť správne slová - je tlačená do dokonalosti."

Čo tým myslíte?

„Mnohí sa už neučili prirodzene jazdiť na lyžiach. Naučili sa trénovať, a to je veľký rozdiel. V dokonalých podmienkach fungujú neuveriteľne dobre, limity posúvajú stále vyššie a

vyššie. Keď sa však niečo stane, keď sa treba prispôsobiť iným snehovým podmienkam, alebo v podstate čomukoľvek inému, nevedia reagovať. A potom to môže byť nebezpečné.“

Prečo je to tak?

„Táto „stereotypizácia“ začína od mala. Od klubov, regionálnych zväzov, aj privátnych tímov. Najmä v rozmedzí 10 až 12 rokov mi chýba všeobecná príprava. Keď tá absentuje, chýba športovcom prirodzená intuícia. Často sa stáva, že v prípade horšieho dňa, napríklad keď napadne nový sneh, sa rušia tréningy. Prečo bola Lara Gutová-Behramiová v tejto sezóne taká silná? Pretože ju zdobí práve táto intuícia. Spomínate si na Marca Odermatta v obrovskom slalome v Aspene? Bol už takmer šikmo vo vzduchu a predsa to zachránil. Ďalší príklad: keď si vezmete 30 najlepších, koľkí z nich vedia jazdiť freeride? Predpokladám, že dve tretiny nie.“

Zostáva ešte štvrtý dôvod…

„Aj ten sa týka dnešnej generácie. Mnohí ľudia nie sú schopní nájsť si čas pre seba. Stále počúvam, že povinností je viac a viac. Áno, môže to byť pravda. Ale pozrite (ukazuje na svoj mobil), tento prístroj tiež stále viac a viac požiera čas. Mnoho mladých ľudí tým trpí.“

Čo by mala Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) zmeniť ohľadom kalendára?

„Myslím si, že by sme mali ísť viac so zimou a za zimou. V novembri sú všetci v Škandinávii a trénujú. Prečo sa tam, v Nórsku a vo Švédsku, neuskutočnia v tom čase všetky preteky pre mužov aj ženy? Potom by sme sa mohli hromadne presunúť napríklad do Severnej Ameriky a od januára do marca by sme boli späť v Európe. Žiaden tréner na svete by nikdy neprišiel s nápadom, aby sa v novembri konali preteky v Zermatte. Je totiž jasné, že zo šiestich dní stratíte minimálne tri. FIS musí pochopiť, že ak stratí toľko hviezd, stráca aj svoj produkt. Keď v ženskom slalome chýbajú naraz Mikaela Shiffrinová, Petra Vlhová a Wendy Holdenerová, nie je to dobré pre náš šport.“

Vráťme sa späť k Lare Gutovej-Behramiovej. Poznáte ju veľmi dobre, boli ste jej tréner a v rokoch 2010 až 2012 ste boli šéftréner švajčiarskych žien. Čo sa za tie roky u Lary zlepšilo?

„V každých pretekoch jazdí inteligentne, s rozumom. Nejde za každú cenu na plný plyn, nie vždy riskuje. Chápe silu momentu, perfektne číta trať. A dokonale si rozdeľuje sily.“

Sú tieto schopnosti dnes dôležitejšie ako kedykoľvek predtým?

„Áno, určite. Keď v roku 2016 vyhrala svoj prvý celkový Svetový pohár, dalo by sa povedať, že pritom mala aj trochu šťastia v dôsledku niekoľkých zranení iných pretekárok. V tejto sezóne je to inak. Dosiahla ďalší level. Ukázala, čo je potrebné na získanie „veľkej gule“. Že tri-štyri týždne v januári a februári sú rozhodujúce. Existuje však aj niekoľko ďalších vecí, ktoré som si všimol.“

Napríklad?

„Je pokojnejšia. Mnohí by očakávali, že so zvyšujúcim sa tlakom príde aj nervozita, ale u nej sa to nestalo. Veľa sa smeje, veľa hovorí. Fyzicky, ale predovšetkým mentálne je na tom výborne. Ak by som to mal zhrnúť, tak poviem: v zdravom tele zdravý duch.“

Po tom, ako sa dostala na vrchol, sa špekuluje o jej odchode do športového dôchodku…

„Rozumel by som tomu. O mesiac bude mať 33 rokov. Bola by to škoda pre náš šport a pre Švajčiarsko, ale neprekvapilo by ma to.“

Vaša sezóna ako trénera Petry Vlhovej sa skončila náhle v januári, keď si Vlhová poranila krížny väz…

„To je riziko práce v privátnom tíme. Už som však zažil aj takéto situácie. Pre mojich kolegov v našom päťčlennom tíme to bolo ako úder päsťou do tváre. Ako keď pichnete špendlíkom do balóna – bang - všetko sa skončilo v jedinom okamihu.“

Pád prišiel počas domácich pretekov v Jasnej…

„Pre fanúšikov to bol katastrofálny okamih. Už o piatej ráno sa na svah začali hrnúť prví ľudia, aby si zabezpečili najlepšie miesta. Nakoniec ich bolo takmer 20-tisíc. Atmosféra bola frenetická. Po Petrinom páde celý kopec stíchol.“

Ako sa má Petra momentálne?

„Dobre. Pomaly sa posúva vpred. Na videu ju môžete vidieť pri pohybových cvičeniach v stroji, ktorý vypína gravitáciu. Jej svalstvo sa počas šiestich týždňov, keď nemohla nič robiť, výrazne zmenšilo.“

Ako dlho trvalo, kým spracovala sklamanie a bolesť?

„V skutočnosti to netrvalo veľmi dlho. Prvé dva-tri dni boli ťažké, ale potom rýchlo našla novú nádej. Bol som prekvapený, ako dobre sa s tým vyrovnala.“

Nemyslela vôbec na koniec kariéry?

„Nie, nie, na to je príliš mladá. Má len 28 rokov. Je to jej prvé veľké zranenie, úplne nová skúsenosť. Ak by mala 32 rokov, bolo by to iné.“

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora