Program
Volejbal - 19.06.2022 22:04

Česká republika so zlatom a striebrom v Zlatej európskej lige

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: JOJŠport

Volejbaloví fanúšikovia si v našich priamych prenosoch mohli vychutnať mužský víkendový turnaj final four Zlatej európskej ligy vo volejbale. Z celkového triumfu sa po dvojdňovom zápolení v chorvátskom Varaždine teší reprezentácia Českej republiky, ktorá si pomerne nečakane po Ukrajine poradila aj vo finálovom boji s Turkami. Bronz si z tejto medzištátnej súťaže odváža chorvátsky tím, ktorý po tuhom päťsetovom boji zdolal Ukrajinu. Naši východní susedia tak zohrali dlhý, vyše dvojhodinový, zápas v sobotu aj v nedeľu. V oboch prípadoch boli v koncovke na súpera prikrátki. Česko druhý raz v histórii triumfovalo v tejto súťaži a zahrá si tak Challenger Cup, cez ktorý sa môže kvalifikovať do prestížnejšej Ligy národov.

Zverenci Jiřího Nováka si v základnej skupine Golden European League poradili s Estónskom, Belgickom aj Lotyšskom v oboch vzájomných zápasoch, pričom stratili len dva sety. Dostali sa tak medzi najlepšie kvarteto súťaže. S Ukrajinou to bola o poznanie náročnejšia záležitosť a Česi prehrávali už 0:2 na sety. Potom však zmobilizovali sily a podobne vyrovnaným spôsobom dotiahli dianie do skráteného piateho setu. V ňom obrat dokonali istým výsledkom 15:10. Proti Turecku si už úvod postrážili o poznanie lepšie. Úvodne dva sety získali na svoju stranu pomerom 25:21 respektíve 25:22 a hoci sa Turecko znížením vrátilo do zápasu, dráma vo štvrtom sete patrila Česku. Triumfu v Zlatej lige sa tak dočkali po osemnástich rokoch. Vtedy sa tešili v domácom prostredí v Opave. Okrem toho brali Česi raz bronz a raz striebro.

Čechov tak na medailových stupienkoch dopĺňajú volejbalisti Turecka, ktorí zo šiestich odohraných zápasov vyhrali päť. Tretí Chorváti výhrou v zápase o bronz, ktorej prihliadali aj kolegyne zo ženskej reprezentácie, čiastočne napravili publiku chuť po sobotnej prehre s Tureckom. Tomu podľahli 1:3. V nedeľu Chorvátsko viedlo nad Ukrajincami už 2:0 na sety, no od tej chvíle nastúpil súper výrazne zlepšeným výkonom a víťaza musel určovať set číslo päť, v ktorom mečbal na svoju stranu získali obe mužstvá. Obaja finalisti, Česko aj Turecko, si zahrajú o necelý mesiac na Challenger Cupe v Soule. Finále Zlatej Európskej ligy majú za sebou aj ženy, rovnako s Českou účasťou, avšak bez zlata. V Orleáns Češky podľahli domácim Francúzkam 1:3. Oba výbery mali účasť na ženskom Challenger Cupe už istú.