Novinky - 07.04.2020 19:36

V Poprade na platy hráčov prispeli aj fanúšikovia

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: sita

Predčasný koniec hokejovej sezóny na Slovensku postavil funkcionárov jednotlivých klubov pred úlohu, ako vyriešiť zmluvné vzťahy s hráčmi a otázku ich odmien. Vo viacerých kluboch dostali hráči od svojich zamestnávateľov jednostranné ukončenie zmlúv. Rozhodnutie o predčasnom ukončení sezóny 2019/2020 sa zrodilo 11. marca na stretnutí zástupcov Tipsport ligy vo Zvolene.

"Hráči dostanú vyplatenú polovičnú časť základnej mesačnej odmeny, teda odmenu k 15. marcu. Zvyšnú časť mesačnej výplaty im prerozdelíme z príspevkov našich fanúšikov zaslaných na transparentný účet," uviedol v tejto súvislosti za HK Poprad riaditeľ klubu Ľudovít Jurinyi a pre klubový web pokračoval: "Ak mal hráč zmluvu platnú do konca apríla, a bude to v budúcnosti v možnostiach klubu, tak sa mu budeme snažiť dorovnať aj túto časť výplaty."

Popradský klub poodhalil aj podmienky uvedené v kontraktoch, keď sa jeho hokejisti zrania počas sezóny. "V prípade, že sa hráč zraní, hľadáme spôsob a vytvárame mu podmienky na to, aby sa čo najskôr mohol vrátiť k tímu. Vždy sa s ním snažíme férovo dohodnúť na podmienkach. Nereflektujeme na ukončovanie zmlúv. Hráčom vyplácame naďalej zmluvnú odmenu. Počas prvého mesiaca zranenia v plnej výške, nasledujúce dva mesiace dostávajú väčšinou 70-80 % platu," pokračoval Jurinyi.

Jeho slová potvrdil člen popradskej ofenzívy Matúš Paločko. V ostatnom období absentoval v dôsledku zranení niekoľkokrát. "Pred rokom som si v zápase poranil rameno. Počas celej liečby som dostával odmenu v plnej výške. V tejto sezóne som sa zranil mimo hokeja, no aj napriek tomu som počas prvého mesiaca dostal 100 % zo svojho platu a v ďalšom mesiaci 80 %. V decembri som už opäť začal hrať a klub mi riadne zaplatil," opísal svoju skúsenosť.

Dlhodobo zranený bol aj útočník Matúš Matis. Po svojom príchode do tímu stihol odohrať 6 duelov. "Z vyšetrení bolo jasné, že ma čaká operácia a dlhá liečba. Z klubu neprišiel ani náznak, žeby ma chceli vyhodiť, práve naopak. Bola mi poskytnutá lekárska starostlivosť, ktorú odviedol klubový lekár doktor Lajoš na 120 %. Ja osobne som dodržiaval všetky odporúčania a snažil sa dostať čo najskôr na ľad. Nikto ma do ničoho netlačil. Čo sa týka financií, bol som spokojný, ako sa klub zachoval,“ priblížil Matis.

Počas sezóny nastanú aj situácie, keď dôjde k ukončeniu zmluvného vzťahu medzi hráčom a klubom. Najčastejším dôvodom je nespokojnosť jednej zo zmluvných strán. "Kontrakty ukončujeme vždy dohodou tak, aby boli obidve strany spokojné. Ak navrhuje toto nepopulárne riešenie klub, tak sa snažíme hráčom vždy nájsť adekvátny angažmán, čo sa nám na 90 % darí. Spomeniem prípad z poslednej sezóny, keď odišiel Samuel Mlynarovič. Pokiaľ hráč u nás skončil, pretože viacero odborníkov objektívne zhodnotilo jeho nedostatočnú výkonnosť, dostal odstupné. Iná situácia by nastala v prípade hrubého porušenia disciplíny,“ ozrejmil korektnosť vzťahov medzi klubom a hráčmi Jurinyi.

Zmluvu môže ukončiť aj samotný hráč. "To napríklad v prípade, ak my ako klub nedodržíme zmluvné povinnosti. V prípade platobnej disciplíny môžu niektorí hráči ukončiť zmluvu vtedy, ak budeme jeden mesiac meškať s výplatou," prezradil šéf popradského klubu pre hkpoprad.sk.