Po štyroch prehrách prišlo víťazstvo nad Banskou Bystricou

Huste.tv Autor: Huste.tv | Zdroj: Tomáš Kyselica, sita
Peter Fabuš sa raduje z gólu

Dukla Trenčín – HC 05 Banská Bystrica 5:2 (1:0,2:1,2:1)

Góly: 15. Fabuš (Sojčík, Melichárek), 28.Gašparovič (Biro), 34.Gašparovič (Tybor), 59.Fabuš (Trefný), 60.Tybor (Biro) – 33.Grman, 52. Kristoffersson (Heizer, Kokavec).

Vylúčení: 3:1, presilovky: 0:0, oslabenia:  0:0

Zostavy:

Dukla Trenčín: Kováč - Bobček, Trefný, Gábriš, Biro, Štindl, Bednár, Habšuda, Bagin - Fabuš, Sojčík, Melichárek, Tybor, Gašparovič, Tvrdoň, Mikula, Šťastný, Filo, Radulay, Kopecký, Lelkeš. Tréner: D.Gregor

Banská Bystrica: Chorošun - Brňák, Cebák, Paľov, Grman, Bambúch, Kubka, Styk, Nemček - Hričina, Jabrocký, Tománek, Kokavec, Jokila, Kristofferson, Kútny, Češík, Marcinek, Petro, Heizer, Bendík. Tréner: M.Staš

Trenčania pred slabou návštevou 1030 divákov  privítali na domácom ľade Banskú Bystricu. Úvod zápas by mohol naznačovať dobré tempo, avšak len tempo. Hra síce bola rýchla, ibaže v prvá tretina napriek nejakým šanciam veľa vzruchu nepriniesla. O ten prvý sa postarali hostia  na konci 3.minúty. Puk sa dostal k našliapnutému Tománkovi, ktorý ho síce dostal za Kováča, ibaže hlavný rozhodca po konzultácii s videorozhodcom gól neuznal. Signalizovaný trest preto nabral platnosť a Trefný odišiel na trestnú lavicu. Prvú vážnejšiu príležitosť mali Trenčania  po štyroch minútach zápasu, kedy  práve v oslabení vybojoval puk za bránkou Fabuš, prihral ho Gábrišovi, aby následne po vyrazenom puku mal možnosť streliť gól, no ten sa mu postavil na hranu a trenčiansky útočník ho z osi pásma netrafil. Potom nastalo hluché obdobie, v ktorom zaujali akurát tak Gašparovičove dva bekendové pokusy pred bránkou, ktoré bystrický brankár zlikvidoval. Prvý gól v zápase strelili napokon predsa len domáci. Sojčík odviedol výbornú robotu pri mantineli, kde narazil Bambúcha, najvyššieho hráča na ľade, puk sa dostal k úplne osamotenému Petrovi Fabušovi, ktorý strelil vo svojom treťom zápase za Duklu tretí gól, a to nebolo v tomto dueli všetko. Síce až na dvakrát, ale predsa. Prvú tretinu tak vyhrali domáci hokejisti 1:0.

V druhej tretine sme videli podstatne viac zaujímavejšieho a taktiež aj tri góly. Ten prvý v tejto časti hry prišiel po prekrásnej hokejovej akcii. Bývalý hráč „baranov“ Marek Biro našiel prihrávkou z vlastného obranného pásma na útočnej modrej Jakuba Gašparoviča, ten puk spracoval a strelou ponad vyrážačku nedal Chorošunovi šancu. To sme mohli vidieť v 28.minúte. Po góle sa kvalita hry zlepšila a zo zníženia sa tešili aj Bystričania. Michal Grman si po ľavej strane nakorčuľoval do pásma, s pukom na hokejke obišiel aj bránku, vyšiel s ním na kruhy a keď videl, že  pred Kováčom sa vytvorilo klbko tiel, strelou po ľade ho prekonal. Zdalo sa, že po skorigovaní sa Bystrica nadýchne, no nestihla to. Tretí gól totiž pramenil zo straty puku pri rozohrávke pár sekúnd po znížení. Zmocnil sa ho Radoslav Tybor, vo finálnej fáze pred bránkou naznačil prihrávku Melichárkovi na druhú stranu, Chorošuna týmto ťahom oklamal a puk poslal nakoniec sám do bránky. Dukla nakoniec ešte viac zapla v ofenzíve, no brankára Banskej Bystrice v druhej časti hry prekonať už nedokázala.

Tretia časť hry patrila celá jednoznačne hráčom Banskej Bystrice. Trenčania sa stiahli a chceli brániť dvojgólový náskok. Barani dostali hráčov Dukly viackrát po sebe pod tlak v útočnej tretine a mleli domácich, no vcelku dobrá koncentrácia v obrannom pásme a brankár Kováč boli stopkami bystrickej snahy. Hosťom sa nakoniec podarilo znížiť gólom Kristofferssona. Ten po vniknutí do útočného pásma stredom klziska vyslal na Kováča strelu zápästím, ktorá skončila na prekvapenie všetkých prítomných na štadióne v bránke. Trenčanov čakali krušné chvíľky. Najväčšiu šancu na vyrovnanie spálil v 54.minúte Kokavec, ktorý sa ocitol sám pred bránkou Dukly, v ktorej však podržal svoj tím výborný Kováč. Zmätok  v obrannom pásme Trenčína pokračoval, až pokým si Dušan Gregor nevzal takticky oddychový čas. Žltočervení sa trocha vzchopili a v posledných chvíľach stretnutia definitívne rozhodli o svojom víťazstve. Najskôr dostal na modrú prihrávku Fabuš, proti ktorému sa rozbehol brankár Chorošun. Útočník Dukly ho kľučkou položil na ľad a poslal svoj tím do dvojgólového vedenia. Bystričania následne skúsili aj power-play, ibaže v tomto stave ešte inkasovali piaty gól z hokejky Radoslava Tybora.

Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčína): "Sme radi, že v tomto nervóznom stretnutí sa nám podarilo zvíťaziť najmä zásluhou bojovnosti. Strelili sme šťastné góly a konečne sme súperovi dokázali odskočiť na viacgólový rozdiel. V tretej tretine sme sa dostali pod tlak, ale z tejto situácie sa nám paradoxne podarilo vyťažiť víťazstvo. Ďalšia skutočnosť, ktorá nás môže tešiť je, že ďalší odchovanec trenčianskeho hokeja junior Habšuda odohral dobrý zápas, čo môže byť prísľubom do budúcnosti."

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): "Prvé dve tretiny boli asi najhoršie, ktoré Banská Bystrica odohrala za štyri roky môjho pôsobenia v klube. Pred treťou tretinou sme preto v kabíne zvýšili hlas, stiahli sme zostavu na tri formácie a začali sme dôsledne napádať súpera. Táto zvýšená bojovnosť nám priniesla kontaktný gól, ktorý nás ďalej vyburcoval, ale ďalšie - častokrát vyložené šance - sme už nedokázali premeniť. Hoci sme bojovali až do konca, v závere sme dostali nešťastný štvrtý gól. Preto už musí byť pre nás len poučením to, že nestačí v zápase hrať len 20 minút."