Billie Jean King Cup v 61. ročníku aj so Slovenkami
Veľký tenisový turnaj ženských tímov Billie Jean King Cup sa ani tento rok neodohrá bez účasti našich reprezentantiek, hoci bol ich žreb ku účinkovaniu v Malage poriadne nekompromisný. Na rozdiel od minulého roka družstvá nie sú rozdelené do trojčlenných základných skupín, ale prešlo sa naspäť na "starší" play-off systém. Dvanásť tímov bolo usadených do pavúka, pričom kvarteto najlepších hrá priamo vo štvrťfinále a ostatní hrajú osemfinálové predkolo. Slovenky sa takto stretnú so Spojenými štátmi americkými, ktoré zvyčajne na BJKC neposielajú najsilnejší možný tím. Aj preto v predošlých dvoch ročníkoch nepostúpili zo skupiny.
Cesta našich tenistiek do Finals viedla cez aprílový triumf nad Slovinskom 4:0. Anna Karolína Schmiedlová, Viktória Hrunčákivá, Renáta Jamrichová aj duo Viktória Hrunčáková - Tereza Mihalíková zvládli svoje zápasy proti Milićovej, Erjavecovej respektíve Lovričovej s Milićovou. To znamenalo účasť medzi dvanástimi najlepšími tímami sveta. Podobnú situáciu ako my, s nutnosťou zaslúžiť si štvrťfinálovú účasť, má aj Nemecko s Veľkou Britániou, Španielsko s Poľskom a Japonskom s Rumunskom. Kanaďanky, Austrálčanky, Češky a Talianky boli nasadené o kolo ďalej.
Finálový turnaj pohára Billie Jean Kingovej prebehne od 13. do 20. novembra na Joj Športe
S ohľadom na zastúpenie krajín na turnaji, fanúšikovia sa tešia na výkony Igy Swiatekovej, Jasmine Paoliniovej, Leyly Fernandezovej, Pauly Badosovej, Emmy Raducanuovej, Naomy Osakovej či Kateřiny Siniakovej. Hviezdna Poľka bola do polovice októbra svetovou jednotkou, až ju po 75 týždňoch zosadila Aryna Sabalenková. Svetová štvorka z Talianska pomohla svojmu tímu prebiť sa do minuloročného finále, kde však nestačili na Kanadu. Jej ťahúňkou bola talentovaná 22-ročná Montrealčanka. Badosová je bývalou svetovou dvojkou, stále patriacou medzi pätnásť najlepších hráčok sveta, kým Japonka je bývalou šampiónkou Australian Open aj US Open a perspektívna Londýnčanka reprezentuje nádejnú novú generáciu elitných tenistiek. Česká reprezentantka má doma tituly zo všetkých Grand Slamov.
Na turnaj do Španielska rozhodne necestujú so sklopenými hlavami ani naše dievčatá. Schopnosť hrať veľké turnaje potvrdila na olympiáde Anna Karolína Schmiedlová, v životnej forme hrá Rebecca Šramková, od sedemnásťročnej Renáty Jamrichovej má fanúšik oprávnene vysoké očakávania. Viktória Hrunčáková je taktiež schopná vyhecovať sa na vystúpenia v národných farbách a v nedávnej minulosti si pripísala skalpy členiek elitnej svetovej stovky, ako je Podorska, Cocciarettová či Suarezova Navarrová.
Tím USA vedie kapitánka Lindsay Davenportová. Nemá síce k dispozícii Gauffovú, Pegulovú ani Keysovú. Žiari v ňom Danielle Collinsová, nachádzajúca sa vo svetovej top desiatke. Rodáčka z Floridy zaujala finálovou účasťou na Australian Open 2022 aj štvrťfinále tohtoročnej olympiádou. 23-ročná Peyton Stearnsová, ktorá sa dobrými výkonmi katapultovala z niekdajších miest vo štvrtej desiatke renkingu WTA do aktuálnej top päťdesiatky. Vo štvorhre by americkú istotu mala zabezpečiť Taylor Townsendová, ktorá je vo svetovom rebríčku deblistiek deviata.