Program
Tenis - 13.04.2024 15:45

BJKC: Slovensko - Slovinsko 4:0, postúpili sme do FINÁLE!

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: tasr / jojšport

SOBOTA:

Slovenské tenistky postúpili na novembrový finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej v Seville. V kvalifikačnom dueli zdolali na harde v bratislavskom NTC Slovinsko 4:0. O rozhodujúci tretí bod sa zaslúžila Renáta Jamrichová, ktorá v sobotňajšej dvojhre deklasovala slovinskú jednotku Veroniku Erjavečovú 6:2, 6:0. V záverečnej štvorhre zvíťazili Viktória Hrunčáková s Terezou Mihalíkovou nad párom Pia Lovričová, Ela Nala Miličová 6:1, 2:6, 10:6.
        Od zavedenia nového formátu súťaže sa Slovenky predstavia na finálovom turnaji tretíkrát. V roku 2021 v Prahe i v novembri 2022 v Glasgowe im tesne ušiel postup do semifinále. V základnej skupine zaznamenali jedno víťazstvo a jednu prehru. Účasť v Seville mali už v predstihu automaticky istú obhajkyne titulu Kanaďanky, vlaňajšie finalistky Talianky, domáce Španielky a Češky ako držiteľky voľnej karty. V kvalifikácii si miestenku do metropoly Andalúzie už zabezpečili Japonky, Austrálčanky a Poľky.
        Slovenský kapitán Matej Lipták bol rád, že jeho zverenky rozhodli o postupe v najkratšom možnom čase. "Sme šťastní, že sme splnili cieľ. Boli sme veľkí favoriti stretnutia, ale museli sme to potvrdiť aj na kurte. Využil som takmer všetky hráčky, to je ďalšie pozitívum. Dnes som sa rozhodol dať šancu Renči a bol to dobrý ťah. Začala byť postupne na kurte dominantná a potvrdila, že je veľmi platná členka tímu. Štvorhra za rozhodnutého stavu nebola jednoduchá. Viki sa necítila úplne fit, ale som rád, že bola ochotná nastúpiť. Postup je vždy krásny, dnes si to musíme užiť."
        Mihalíkovú potešilo, že si mohla zahrať po boku svojej dlhoročnej kamarátky. "Bolo fajn aj to, že diváci zostali v NTC napriek tomu, že sme viedli 3:0. Mali sme tu aj rodiny, hrať doma je vždy výhoda. Bolo občas ťažké nájsť motiváciu, v druhom sete tam Slovinkám všetko začalo padať, ale supertajbrejk sme s Viki zvládli výborne."
        Slovinský kapitán Andrej Kraševec priznal, že Slovenky boli lepšie. "Blahoželám Slovenkám k postupu na finálový turnaj. Renáta Jamrichová potvrdila, že je veľkou nádejou svetového tenisu. Nemali sme čo stratiť, bojovali sme. Sme sklamaní, no získali sme novú skúsenosť. Dúfam, že v novembri v zápas o udržanie sa v I. svetovej skupine nastúpime v najsilnejšom zložení s Tamarou Zidanšekovou aj Kaiou Juvanovou.

        kvalifikačný duel Pohára Billie-Jean Kingovej:
        SLOVENSKO - Slovinsko 4:0
        Anna Karolína Schmiedlová - Ela Nala Miličová 6:4, 6:3
        Viktória Hrunčáková - Veronika Erjavečová 6:1, 5:7, 6:3
        Renáta Jamrichová - Erjavečová 6:2, 6:0
        Hrunčáková, Tereza Mihalíková - Pia Lovričová, Ela Nala Miličová, 6:1, 2:6, 10:6
PIATOK:

Slovenské tenistky sú blízko k postupu na novembrový finálový turnaj Pohára Billie-Jean Kingovej v Seville. Po úvodnom dni kvalifikačného duelu proti Slovinsku vedú na harde v bratislavskom NTC 2:0. O druhý bod pre domáce farby sa zaslúžila Viktória Hrunčáková, ktorá zdolala slovinskú jednotku Veroniku Erjavečovú 6:1, 5:7, 6:3.
        Hrunčáková začala ako z partesu, dvakrát prelomila podanie súperky a v prvom sete si vybudovala rozhodujúci náskok 5:0. Slovenka skvele returnovala, vo výmenách dokázala Erjavečovú zatlačiť do defenzívy a na jej konto pribúdal jeden winner za druhým. Slovinka odvrátila hrozbu "kanára", no Hrunčáková pri vlastnom servise následne premenila hneď prvý setbal.
        V druhom dejstve Erjavečová zlepšila podanie a držala s Hrunčákovou krok. Za stavu 3:2 sa aj vďaka dvom víťazným returnom prepracovala k trom brejkbalom, Hrunčáková si však podržala servis, čo ju povzbudilo. V siedmom geme zobrala Erjavečovej servis a za stavu 5:3 mala k dispozícii dva mečbaly. Erjavečová ich však odvrátila, v ďalších minútach získala štyri gemy za sebou a vynútila si tretí set.
        Hrunčákovej odišlo prvé podanie, za stavu 5:6 spravila tri dvojchyby. Pred rozhodujúcim dejstvom sa Slovenka zmobilizovala a v jeho úvode viedla 2:0. Erjavečová síce otočila na 3:2, no za stavu 3:3 v Tildenovom geme opäť prišla o servis a Hrunčáková už šancu na zisk druhého bodu z rúk nepustila. Za stavu 5:3 využila po víťaznom bekhende tretí mečbal a odplatila Slovinke vlaňajšiu prehru z turnaja ITF v Maribore.

        kvalifikačný duel Pohára Billie-Jean Kingovej:
        SLOVENSKO - Slovinsko 2:0 po prvom dni
        Anna Karolína Schmiedlová - Ela Nala Miličová 6:4, 6:3
        Viktória Hrunčáková - Veronika Erjavečová 6:1, 5:7, 6:3
Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora