Program
Tenis - 25.11.2022 14:42

Slovenský tenis má svojho kráľa a kráľovnú pre rok 2022

Richard Weinfortner Autor: Richard Weinfortner | Zdroj: JOJŠport/TASR

V bratislavskom Národnom tenisovom centre v stredu vyhlasovali najlepších slovenských hráčov za rok 2022. Kým ženský trón už tretí rok okupuje rovnaká hráčka, v mužskej časti ankety majú za rovnaké obdobie tretieho rôzneho víťaza. Mužskej sekcii kraľuje prvý raz v histórii Alex Molčan, ktorý si len pred pár rokmi preberal cenu pre najlepšieho juniora a odvtedy zaznamenal obrovský kariérny progres. Od konca roka 2020 si vo svetovom rebríčku ATP polepšil o 262 miest. Anna Karolína Schmiedlová dotiahla "zlatý hetrik" a je jednou zo siedmich víťaziek ženskej časti ankety v ére samostatnosti. Mužov sa na tróne vymenilo osem. Pocty sa dostalo aj nášmu ženskému národnému tímu a talentovanej dvojici Nikola Daubnerová - Peter Benjamín Privara.

Anna Karolína Schmiedlová sa z ocenenia Tenistka roka teší už po štvrtý raz vo svojej kariére. Momentálne okupuje 99. miesto svetového poradia a medzi jej highlighty za uplynulých dvanásť mesiacov možno zaradiť štvrťfinálovú účasť na februárovom turnaji v Guadalajare a semifinále turnaja v chorvátskej Makarske a španielskom Les Franqueses del Valles. Okrem toho si v októbri zahrala finále domáceho turnaja v Trnave. V hlasovaní získala 208 hlasov a presvedčivo za sebou nechala Viktóriu Kužmovú s 90 hlasmi a Terezu Mihálikovú, za ktorú zahlasovalo 53 ľudí. Dominantne vyhral aj 24-ročný Alex Molčan, ktorý aktuálne zatvára elitnú svetovú päťdesiatku. Júlové semifinále turnaja v Hamburgu a finále v Lyone či Marrakechi mu popri spoľahlivých daviscupových výkonoch vynieslo 228 hlasov, o 156 viac ako mal druhý Norbert Gombos. Tretiu priečku obsadil Lukáš Klein. Pre Molčana to bolo prvé prvenstvo v ankete.

Honor najlepšieho juniora za rok 2022 pripadol Petrovi Benjamínovi Privarovi, najlepšou juniorkou je Nikola Daubnerová. Ocenený bol aj najväčší talent do pätnásť rokov, čo pripadlo Mii Pohánkovej. Najlepším tímom je družstvo Slovenska v Pohári Billie-Jean Kingovej, ktoré na finálovom turnaji v Glasgowe zakotvilo v skupine medzi piatym až ôsmym miestom. Svojimi hlasmi o výsledkoch rozhodli tenisoví funkcionári, členovia Siene slávy aj tréneri a novinári. Rozrástla sa aj spomenutá Sieň slávy, do ktorej vstúpila Ľudmila Cervanová, Peter Malovec a Michal Mertiňák. Cervanová reprezentovala Slovensko v Pohári federácie, Malovec bol prvým prezidentom Slovenského tenisového zväzu v ére samostatnosti a Mertiňák bol kľúčovým členom daviscupového tímu, ktorý si v roku 2005 zahral finále.

Richard Weinfortner

Richard Weinfortner

Viac článkov od autora