Program
Petra Vlhová - 10.03.2023 14:57

Shiffrinová sa vyrovnala Stenmarkovi, Vlhová štvrtá

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: jojsport

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová štartovala na pretekoch Svetového pohára v piatok v obrovskom slalome vo švédskom Are. Podujatie vysielala v live prenose televízia JOJŠPORT. Pred prvým kolom sme začínali štúdiom o 9:30, štart pretekov bol o 10:00, druhé kolo začalo o 12:30 takisto štúdiom s Tomášom Tančibokom a Karolom Králom v bratislavskom štúdiu a Andreasom Žampom s Tomášom Hládekom priamo v dejisku. Obrovský slalom komentoval Michal Maťašovský spolu s hosťom Karolom Králom.

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová dosiahla 86. víťazstvo vo Svetovom pohári a vyrovnala absolútny rekord legendárneho Švéda Ingemara Stenmarka. Vďaka triumfu v piatkovom obrovskom slalome vo švédskom Are zároveň získala malý glóbus za disciplínu. Slovenka Petra Vlhová obsadila štvrté miesto s mankom 1,42 sekundy. Druhá skončila Talianka Federica Brignoneová so stratou 64 stotín a tretia bola domáca Sara Hectorová (+0,92 s).

Dvadsaťsedemročná Američanka potvrdila, že v tejto sezóne nemá v "obráku" konkurenciu, keď si pripísala už šieste víťazstvo. Celkovo nazbierala v tomto ročníku už dvanásť prvenstiev a po celkovom triumfe v SP a malom glóbuse za slalom pridala ďalší aj v tejto disciplíne. Jej najväčšia konkurentka v hodnotení obrovského slalomu Lara Gutová-Behramiová zo Švajčiarska vypadla už v prvom kole. Shiffrinová vyrovnala Stenmarkov rekord symbolicky vo Švédsku a v stredisku, v ktorom zaznamenala svoje vôbec prvé víťazstvo v kariére v SP, v decembri 2012 triumfovala v slalome. "Bol to úžasný deň. Rekord bol blízko a chcela som tu oň zabojovať. V prvom kole to bolo ťažké s viditeľnosťou. V druhom kole bolo už menej svetla a snažila som sa ísť naplno," povedala víťazka.

Vlhová sa postavila na štart 1. kola s číslom jeden, v hornej pasáži mala dobrú rýchlosť, no v strednej stratila tempo a do cieľa prišla v čase 56,76 sekundy. Druhá v poradí na štarte Gutová-Behramiová vypadla a Slovenku neprekonala ani Nórka Ragnhild Mowinckelová. Potom sa však Vlhová prepadla na koniec prvej desiatky. Talianka Federica Brignoneová ju zdolala o 56 stotín a svoje vlastné preteky si išla Shiffrinová, ktorá napriek menšej chybe dosiahla suverénne najlepší čas 55,16 s. Z ďalších sa k nej priblížila najbližšie až Kanaďanka Valerie Grenierová s mankom 58 stotín, ktorá odštartovala s číslom pätnásť, a hneď za ňou Franziska Gritschová z Rakúska (+0,93 s). "Urobila som tam drobné chyby, ktoré ma stáli čas. Trať však bola skvelá a podmienky tiež, takže tak. V strednej časti som nevnímala nejaké chyby, ale bola to taká rovina, na ktorej musel ísť človek inak. Trochu som bojovala so svetlom, ale išla som naplno, no Mikaela išla zase svoje preteky," povedala po 1. kole Petra Vlhová pre JOJ Šport. Druhá Slovenka na štarte Rebeka Jančová obsadila 44. miesto s mankom štyri sekundy na víťazku a nepostúpila do 2. kola.

Vlhová predviedla v 2. kole rýchlu jazdu, ideálne časovala oblúky a do cieľa prišla priebežne prvá. Jej ďalšie súperky chybovali a tak sa posúvala v poradí smerom hore. Zdolala ju až Hectorová, ktorá išla od úvodu agresívne, do spodnej časti si priniesla vysokú rýchlosť a finišovala pol sekundy pred Slovenkou. Na prvom mieste ju následne vystriedala Brignoneová, ktorá zajazdila najrýchlejšie druhé kolo zo všetkých. Tretia po prvom kole Gritschová vypadla a Grenierová sa po veľkých chybách v úvode prepadla na 6. miesto. Vlhovú pripravila o pódium až Shiffrinová, ktorá išla rýchlo, no s veľkým náskokom z 1. kola príliš neriskovala a stačilo jej to na 86. triumf v kariére. Stenmarkov rekord môže prekonať už v sobotu, keď je v Are na programe slalom. Vlhová sa vďaka štvrtému miestu posunula na druhú priečku v celkovom poradí SP i disciplíny.

"Už to bolo lepšie ako prvé kolo, ale z môjho pohľadu som v prvom nemala šťastie na svetlo a stratila som tam, lebo som pomaly nič nevidela. Škoda. V druhom som sa snažila ísť naplno a nakoniec je z toho opäť štvrté miesto, z ktorého som nadšená... Sneh bol mierne agresívny, ale podmienky na lyžovanie boli veľmi dobré a prvé aj posledná pretekárka ich mali rovnaké. Zajtra ma čaká slalom a potom regenerácia," povedala po 2. kole.

To nedokončilo viacero pretekárok. Coralie Frasseovú Sombetovú z Francúzska v jednej z bránok vynieslo, zostala na jednej lyži a následne tvrdo spadla. Zo zjazdovky sa však postavila sama.

obrovský slalom v Are:
  1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:54,64 min, 2. Federica Brignoneová (Tal.) +0,64 s, 3. Sara Hectorová (Švéd.) +0,92, 4. Petra VLHOVÁ +1,42, 5. Tessa Worleyová (Fr.) +1,78, 6. Valerie Grenierová (Kan.) +1,80, 7. Alice Robinsonová (N.Zél.) +1,97, 8. Thea Louise Stjernesundová (Nór.) +2,11, 9. Maryna Gasienicová Danielová (Poľ.) +2,14, 10. Stephanie Brunnerová (Rak.) +2,14, ... v 1. kole: 44. Rebeka JANČOVÁ (SR)
celkové poradie SP (33 z 38:
  1. Shiffrinová 1928 b, 2. VLHOVÁ 1025, 3. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 1007, 4. Brignoneová 939, 5. Sofia Goggiová (Tal.) 800, 6. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) 790
poradie obrovského slalomu (9 z 10):
  1. Shiffrinová 700 b, 2. VLHOVÁ 486, 3. Gutová-Behramiová 482, 4. Brignoneová 476, 5. Marta Bassinová (Tal.) 475, 6. Hectorová 393

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora