Program
Petra Vlhová - 28.01.2023 13:38

Petra Vlhová štvrtá v slalome. Shiffrinová s 85. víťazstvom vo Svetovom pohári

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: jojsport/tasr

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v sobotnom slalome Svetového pohára v Špindlerovom Mlyne štvrté miesto. V českom stredisku zaostala za víťaznou Mikaelou Shiffrinovou o 1,56 sekundy. Američanka slávila 85. triumf v prestížnom seriáli a už iba jeden jej chýba k vyrovnaniu absolútneho rekordu Švéda Ingemara Stenmarka (86). Druhá skončila Nemka Lena Dürrová (+0,60), tretia bola Švajčiarka Wendy Holdenerová (+1,31).
        Shiffrinová dosiahla po dvoch triumfoch v obrovskom slalome v Kronplatzi tretie víťazstvo za sebou. Celkovo to bolo jej 11. prvenstvo v sezóne, piate v slalome a upevnila si vedúce postavenie v celkovom poradí SP i priebežnej klasifikácii disciplíny. Vlhovej ušlo pódium o 25 stotín sekundy. "Nemôžem to hodnotiť dobre, pretože som pokazila druhé kolo. Štvrté miesto ma mrzí, som smutná. Robila som chyby od štartu až do cieľa. Pokazila som aj nájazd do roviny, kde bolo potrebné získať rýchlosť. Musím na dnešný výkon rýchlo zabudnúť. Zajtra je nový deň a verím, že podám lepší výkon," povedala 27-ročná Slovenka.
        Po 1. kole patrilo Vlhovej tretie miesto. So štartovým číslom 3 nemala v úvode svojej jazdy optimálny rytmus, našla ho až po prvom medzičase. V druhom sektore zajazdila najrýchlejší čas zo všetkých pretekárok a v cieli mala napokon manko 46 stotín na Shiffrinovú. Američanka predviedla v prvom kole najlepšiu jazdu, líderka celkového poradia SP i disciplíny išla čisto a dokázala v správnych chvíľach pustiť lyže. Medzi Vlhovú a Shiffrinovú sa vkliesnila ešte Nemka Lena Dürrová, ktorá strácala na vedúcu ženu 29 stotín.
        V 2. kole zaútočila zo štvrtej pozície Holdenerová, ktorá sa dokázala posunúť na pódium. Vlhová sa opäť rozbiehala pomalšie, hore mala problémy a počas jazdy sa kontinuálne znižoval jej náskok na vedúcu Švajčiarku. Olympijská šampiónka z Pekingu a víťazka predchádzajúceho slalomu vo Flachau postupne zrýchlila hnaná početnými slovenskými fanúšikmi, no zaváhala pri prejazde do roviny a v cieli sa napokon zaradila o 25 stotín za Holdenerovú. Dürrová vydarenou jazdou hodila rukavicu Shiffrinovej, suverénka sezóny si však udržala nervy a zvíťazila, napriek miernej chybe v hornej časti.
        Súťaž bola náhradou za neuskutočnené druhé preteky v chorvátskom Záhrebe. V nedeľu sa pôjde v Krkonošiach druhý slalom (9.15/12.15).

Po 1. kole

Slovenskej lyžiarke Petre Vlhovej patrí po prvom kole slalomu Svetového pohára priebežne tretie miesto. V Špindlerovom Mlýne zaostáva za vedúcou Mikaelou Shiffrinovou o 46 stotín sekundy. Podujatie vysielame naživo na JOJŠPORT so štúdiom priamo v dejisku. Moderátor Tomáš Tančibok privítal hostí Karola Krála a Andreasa Žampu. 

Na druhej priečke figuruje Nemka Lena Dürrová (+0,29). Petra Vlhová má pred štvrtou Švajčiarkou Wendy Holdenerovou náskok 67 stotín. Druhé kolo sa začína v českom stredisku o 12.30 h, štúdio o 12:00. 

Tento sobotňajší slalom je náhradou za neuskutočnené druhé preteky v chorvátskom Záhrebe. Vlhová so štartovým číslom 3 v úvode svojej jazdy nemala optimálny rytmus, ktorý však získala po prvom medzičase. V druhom sektore zajazdila najrýchlejší čas zo všetkých pretekárok a v cieli mala napokon manko 46 stotín sekundy na Shiffrinovú.

„Odstup nie je veľký, ale problém bol v prvých desiatich bránkach. Peťa to vie. Potom sa chytila, dôležité bolo, že pred nájazdom do roviny pustila lyže a našla rytmus. Druhá polovica trate bola vynikajúca. Trať je pripravená výborne, pokúsime sa zabojovať a do druhého kola pôjdeme naplno,“ povedal po 1. kole brat slovenskej lyžiarky Boris Vlha pred kamerami televízie JOJŠPORT.

Američanka predviedla v 1. kole najlepšiu jazdu, líderka celkového poradia SP i disciplíny išla čisto a dokázala pustiť lyže v správnych chvíľach. Pred 2. kolom (12.30 h) si vytvorila najlepšiu východiskovú pozíciu na zisk 85. triumfu vo Svetovom pohári.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora