Program
Petra Vlhová - 10.01.2023 19:16

Vlhová suverénnou víťazkou slalomu vo Flachau

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: tasr

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová dosiahla prvé víťazstvo v tejto sezóne. V utorňajšom nočnom slalome Svetového pohára vo Flachau triumfovala s náskokom 43 stotín pred Američankou Mikaelou Shiffrinovou. Tretia skončila so stratou 85 stotín Nemka Lena Dürrová.

Vlhová slávila v rakúskom stredisku 27. víťazstvo v prestížnom seriáli a v historickom poradí žien sa posunula na 13. priečku, keď sa vyrovnala Nemke Marii Höflovej-Rieschovej. Preskočila dve legendy - Švajčiarku Michele Figiniovú a Slovinku Tinu Mazeovú, ktoré zhodne zaznamenali 26 prvenstiev v pretekoch SP. "Som veľmi, veľmi šťastná. Na víťazstvo som čakala veľmi dlho. Ďakujem úžasným slovenským fanúšikom i celému môjmu tímu za podporu. Triumf vo Flachau je vždy špeciálny. Bol to boj. Mikaela išla veľmi dobre a vedela som, že musím dať do toho maximum," uviedla Vlhová v cieľových priestoroch.
        Pre olympijskú šampiónku v slalome je to prvý triumf v SP od 11. marca 2022, keď vyhrala obrovský slalom v Aare. Vo Flachau si vytvorila výbornú východiskovú pozíciu už po 1. kole, po ktorom sa usadila na čele o 17 stotín pred Shiffrinovou. Slovenka dokonale využila, že trať staval jej tréner Mauro Pini. So štartovým číslom 6 predviedla dynamickú jazdu a dobre zvládla aj časté zmeny rytmu. Na úvodných dvoch medzičasoch síce tesne zaostávala za Američankou, no po treťom už jazdila v zelených číslach a vedúcu priečku si udržala až do cieľa.
        "Nečakala som, že budem na čele, prekvapila ma to. Snažila som sa riskovať na vlnách, niektoré bránky boli naozaj ťažké. Nemyslím si však, že to bolo najťažšie kolo za uplynulý rok či dva. Bolo to postavené slalomovo, človek musel rozmýšľať. Bolo potrebné ísť niektoré bránky s rozumom a v niektorých to napáliť. Presne som vedela, ako pôjdem," povedala v cieli Vlhová. Slovinka Ana Buciková chytila "špicara" a prvú jazdu nedokončila Ani Češka Martina Dubovská.
        V druhom kole dosiahla Vlhová druhý najlepší čas a pripísala si na konto tretí triumf vo Flachau, premožiteľku nenašla ani v rokoch 2019 a 2020. V celkovom poradí SP je druhá za Shiffrinovou. Američanka nevyužila šancu na rekordné 83. víťazstvo v SP, ktorým by sa na čele ženských historických tabuliek odpútala od krajanky Lindsey Vonnovej. Po prvom kole tretia Chorvátka Zrinka Ljutičová vypadla v druhom kole už po niekoľkých bránkach.

Po 1. kole

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová sa usadila na čele po prvom kole utorňajšieho nočného slalomu Svetového pohára. V rakúskom Flachau predstihla o 17 stotín Američanku Mikaelu Shiffrinovú a bola na kurze prvého víťazstva v sezóne. Na tretej priečke figurovala so stratou 58 stotín talentovaná Chorvátka Zrinka Ljutičová.
        Vlhová v 1. kole dokonale využila, že trať staval jej tréner Mauro Pini. So štartovým číslom 6 predviedla dynamickú jazdu a dobre zvládla aj časté zmeny rytmu. Na úvodných dvoch medzičasoch síce tesne zaostávala za Shiffrinovou, no po treťom už jazdila v zelených číslach a vedúcu priečku si udržala až do cieľa.
        "Nečakala som, že po prvom kole budem na prvej priečke. Snažila som sa riskovať na vlnách, niektoré bránky boli naozaj ťažké. Nemyslím si však, že to bolo najťažšie kolo za uplynulý rok či dva. Bolo to postavené slalomovo, človek musel rozmýšľať. Bolo potrebné ísť niektoré bránky s rozumom a v niektorých to napáliť. Presne som vedela, ako pôjdem," povedala v cieli Vlhová. Slovinka Ana Buciková chytila "špicara" a prvú jazdu nedokončila Ani Češka Martina Dubovská. 
Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora