Program
Petra Vlhová - 08.01.2023 13:27

Vlhová štvrtá, Shiffrinová dosiahla vytúžený historický triumf

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: tasr/jojšport


Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová triumfovala v nedeľnom obrovskom slalome v slovinskej Kranjskej Gore a dosiahla 82. víťazstvo vo Svetovom pohári, ktorým vyrovnala ženský rekord krajanky Lindsey Vonnovej. Zároveň si upevnila vedúce postavenie v celkovom poradí SP. Slovenka Petra Vlhová skončila na štvrtom mieste, za Shiffrinovou zaostala o 1,07 sekundy. Od pódia ju delila iba desatina.
        Shiffrinová zvíťazila suverénne, keď zašla v oboch kolách najlepší čas. Druhá Talianka Federica Brignoneová stratila na víťazku 77 stotín, tretia skončila Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (+0,97). Američanka tak vo veku 27 rokov vyrovnala Vonnovej zápis, absolútny rekord drží Švéd Ingemar Stenmark, ktorý vyhral počas svojej kariéry 86 pretekov SP.
        "Pred druhou jazdou som bola nervózna. Všetci mi pripomínali, že mám šancu na rekord. Ja som chcela len dobre jazdiť. Nemôžem tomu uveriť. Podmienky boli výborné, tréneri mi pred 2. kolom hovorili, že sa dá naplno atakovať, tak som o to zabojovala," povedala pre televíziu FIS Shiffrinová, ktorá vybojovala 17. triumf v obrovskom slalome.

Zdroj: TASR

Po 1. kole sme sa takisto rozprávali s Petrou Vlhovou. "Nešla som čisto, ako sa malo ísť. Sneh bol agresívnejší, trošku som "driftila", celú trať som zastavovala. Nevyšlo to a uvidíme, ako to bude v 2. kole. Podmienky sa zmenili, zlepšili sa, trať je tvrdšia ako včera," povedala po svojej jazde v 1. kole Petra Vlhová našim kolegom v Kranjskej Gore kameramanovi Radovi Vicenovi a redaktorovi Tomášovi Hládekovi. 

        Trať bola oproti sobotnému obráku menej zavretá. Súťaž rázne rozbehla Shiffrinová štartujúca s jednotkou. Líderka SP, ktorá útočila na svoje 82. víťazstvo a vyrovnanie ženského rekordu krajanky Lindsey Vonnovej, predviedla plynulú, dynamickú jazdu bez zaváhaní. Ďalšie pretekárky sa radili za ňu, vrátane Vlhovej. Slovenka so štartovým číslom 4 strácala na treťom medzičase 1,01 sekundy, až dolu pustila viac lyže a dokázala manko skresať na 87 stotín. Zaradila sa na priebežnú tretiu pozíciu, neskôr ju predbehli ešte štyri pretekárky. 
        K Shiffrinovej sa dokázali priblížiť len Brignonenová a Grenierová. Kanaďanka na trati, ktorú staval jej tréner, išla opäť agresívne, ale dopustila sa niekoľkých menších chýb. Ďalšie lyžiarky strácali už výraznejšie, štvrtá bola vedúca žena priebežnej klasifikácie disciplíny Marta Bassinová (+0,73), pred Vlhovú sa dostali ešte Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (+0,77) a Švédka Sara Hectorová (+0,85). Druhé kolo bolo na programe od 12.30 h.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa JOJ Šport (@joj_sport)

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora