Program
Petra Vlhová - 04.01.2023 18:26

Vlhová druhá v slalome. Shiffrinová nezastaviteľná aj v Záhrebe

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: tasr/jojšport

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová obsadila v stredajšom slalome Svetového pohára v Záhrebe druhé miesto. V chorvátskej metropole zaostala o 76 stotín za Američankou Mikaelou Shiffrinovou, ktorá slávila 81. triumf v prestížnom seriáli. Tretia skončila so stratou 1,21 s Švédka Anna Swennová-Larssonová.


       

Shiffrinová triumfovala v Záhrebe po piaty raz, čo sa ešte nepodarilo žiadnej pretekárke. Už iba jedno víťazstvo jej chýba k tomu, aby sa dotiahla na ženský rekord Lindsey Vonnovej, ktorá vyhrala 82 pretekov SP. Absolútny rekord drží Švéd Ingemar Stenmark, ktorý získal prvé miesto celkovo v 86 pretekoch. "Som veľmi šťastná. Je to neuveriteľné, že som vyhrala piate preteky SP za sebou. Lyžovanie mi teraz prináša veľkú radosť," uviedla v cieľových priestoroch Shiffrinová, ktorá je suverénne na čele celkového poradia SP a vedie aj klasifikáciu slalomu.
        Vlhová získala v Záhrebe korunu snehovej kráľovnej tri roky za sebou. V stredu bola po prvom kole druhá o 55 stotín za Shiffrinovou, keď sa po výjazde zo strminy nevyhla chybám. V druhom kole predviedla na rozbitej trati dravú jazdu, zvládla aj terénne nerovnosti a posunula sa na druhú priečku. Dosiahla 63. pódiové umiestnenie v SP a najlepší tohtosezónny výsledok v slalome.
        "Bolo to náročné, bolo veľmi teplo. Ja to hodnotím pozitívne. Teším sa z druhého miesta. Odstup od Mikaely je trochu väčší, ale ona je v tejto sezóne veľmi silná. Keď sa rozbehne, je veľmi ťažké ju zastaviť. Musím si zanalyzovať obe jazdy a vo štvrtkovom slalome dám do toho všetko. Po prvom kole som bola dnes nahnevaná, lebo som tam spravila veľkú chybu," povedala Vlhová pre JOJŠPORT.

 Vlhová dosiahla najlepšie slalomové umiestnenie v sezóne, predtým bola dvakrát tretia vo fínskom Levi a raz v talianskom Sestriere: "Na tréningu cítim, že každú jednu jazdu sa do toho dostávam viac a viac. Ale v pretekoch je to niečo iné. Je to s chybami, ale stále som tam. Nabudúce to však už chcem bez chýb."
        V prvom kole dostávala trať v Sljeme zabrať po každej pretekárke, tie s vyšším štartovým číslom mali už ťažké podmienky. Pred druhým kolom však organizátori vyvinuli veľa úsilia, aby ju dali do poriadku. "Keď som videla prvé kolo, trochu som sa zľakla, aby to nebolo na hranici fair play, ale trať bola fajn. Bolo to trochu rozbité, ale dalo sa ísť. Na niektoré úseky som si dala pozor. Druhé kolo som zvládla dobre, najmä spodnú časť," povedala Vlhová.
        Slovenská lyžiarka uviedla, že najlepšie sa cítila na rovine a v spodnej časti, zvládla aj náročný stred trate s malým skokom, ktorý nezvládli viaceré pretekárky: "Na to som si dávala pozor, aj tréner ma na to upozorňoval. Dievčatá tam išli neskoro, videla som aj na štarte, ako tam baby predo mnou zaváhali. Takže toto som zvládla fajn."
        Teplé počasie vládlo v Záhrebe už vlani, keď Vlhová triumfovala tretíkrát po sebe. Dvadsaťsedemročná lyžiarka si nad počasím, ktoré momentálne sužuje Európu, iba povzdychla: "Pre mňa je to hrozné. Robím zimný šport a keď vidím len jednu zjazdovku so snehom, je to smutné. Verím, že čoskoro uvidíme viac snehu. Nemohli sme sa ani rozjazdiť, to som sa nesnažila brať ako komplikáciu. Snažila som sa robiť nejaké oblúky počas prehliadky a snažila som sa viac rozcvičiť v miestnosti pred pretekmi."
        Okrem lepšieho pocitu s tréningovými jazdami vyslovila Vlhová spokojnosť aj s novým materiálom, ktorý zmenila pred sezónou. Nie je to však ešte podľa jej predstáv: "Stále nie sme k sebe úplne blízko. Sme kamaráti, ale nie najlepší."

        Lyžiarky štartovali v 1. kole z nižšieho miesta a trať bola kratšia ako v uplynulých rokoch. Jej nástrahy nezvládli Nemka Lena Dürrová, Američanka Paula Moltzanová ani Češka Martina Dubovská, ktorá už na prvej bránke chytila "špicara". V druhom kole nepochodila ani úradujúca majsterka sveta Rakúšanka Katharina Liensbergerová, ktorá spravila tri bránky pred cieľom veľkú chybu.        Výsledky slalomu SP žien v Záhrebe:
        1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:36,42, 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,76, 3. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) +1,21, 4. Wendy Holdenerová (Švajč.) +1,38, 5. Ana Buciková (Slovin.) +2,36, 6. Camille Rastová (Švajč,) +2,73, 7. Franziska Gritschová (Rak.) +2,85, 8. Maria Therese Tvibergová (Nór.) a Amelia Smartová (Kan.) obe +2,93, 10. Leona Popovičová (Chor.) +3,02
        Celkové poradie v SP (po 16 súťažiach):
        1. Shiffrinová 975 bodov, 2. VLHOVÁ 586, 3. Holdenerová 495, 4. Sofia Goggiová (Tal.) 470, 5. Lara Gutová-Behramiová (Švajč.) 371, 6. Corinne Suterová (Švajč.) 337
        slalom (6): 1. Shiffrinová 525 bodov, 2. Holdenerová 420, 3. VLHOVÁ 360, 4. Swennová-Larssonová 320, 5. Buciková a Lena Dürrová (Nem.) 195

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora