Novinky - 14.12.2023 14:30

SR 20 už trénuje vo Zvolene, Feneš nevzdáva boj o Nemca i Slafkovského

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: jojsport / tasr

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov odštartovala v pondelok záverečnú fázu prípravy na juniorský svetový šampionát vo Švédsku. Trénerský štáb pod vedením Ivana Feneša nominoval na päťdňový kemp vo Zvolene 27 hráčov, popoludní sa mu hlásilo 13 z nich. Nominačný zoznam nie je uzavretý, šancu dostať sa na juniorské MS budú mať ešte viacerí hráči vrátane tých, ktorí sú s kombinovaným výberom osemnástky a devätnástky na turnaji v kanadskom Trure. Stále existuje aj možnosť, že tím posilnia i mladí hokejisti sú štartmi v NHL Šimon Nemec a Juraj Slafkovský.
        "Čo sa týka Šimona Nemca, som rád, že odohral v NHL už päť zápasov a darí sa mu. Aj naši súperi sa z toho tešia, ale verím, že im radosť dlho nevydrží. Podobná situácia je aj s Jurajom Slafkovským. Keď sa pozrieme do minulosti, tak vlani mala napríklad Kanada štyroch hráčov, ktorí mali dokopy 36 odohratých zápasov v NHL. Ak bude niečo ohľadne oboch našich hráčov nové, tak budeme len radi a budeme o tom aj všetky médiá informovať," uviedol na pondelkovom zraze vo Zvolene hlavný tréner SR 20 Ivan Feneš.
        V kádri figuruje viacero hokejistov z kmeňového ročníka 2004 vrátane draftovaných hráčov doplnených o ďalšie mená z ročníka 2005. Sú to hráči, ktorí majú za sebou nejednu skúsenosť s juniorským šampionátom. "Náš tím bude zo dňa na deň silnejší. Chalani budú postupne prilietať. Máme tu už silných hráčov vo Zvolene, akými sú Filip Mešár, Samuel Honzek, Maťo Mišiak a rad ďalších. Viacerí chalani z nominácie majú výborné sezóny, to je prvý predpoklad, že môžeme byť úspešní. Avšak treba zostať pri zemi, hlavne sa kvalitne pripraviť na šampionát a kvalitne pracovať s hráčmi, ktorí sú v tejto záverečnej fáze prípravy. V utorok 19. decembra sa k nám pripojí ešte aj Adam Sýkora," doplnil Feneš.
        Filip Mešár ešte cez víkend nastúpil v zámorí na zápas juniorskej OHL, napriek tomu sa v pondelok hlásil na zvolenskom zraze trénerovi a realizačnému tímu dobre naladený: "Priletel som ráno, bol to dlhý let, trošku som unavený, ale tešil sa už na Slovensko. Konečne môžem rozprávať po slovensky a veľmi sa teším aj na môj posledný turnaj, čo sa týka dvadsiatky. Už sa neviem dočkať. Máme veľkú šancu, lebo v tíme je veľa hráčov z ročníku 2004, ktorí sú silní na ľade i charakterovo. Môžeme niečo dosiahnuť, ale tlaky si na seba nepripúšťame. Chceme ukázať, čo je v nás. Aj mne to celkom padá, takže som rád."
        Z nominovaného zoznamu vyčnieva meno Luku Radivojeviča, ktorý má len 16 rokov. Premiéru v juniorskej reprezentácii absolvoval iba nedávno na novembrovom Turnaji piatich krajín v Chomutove, kde Slováci v konkurencii domácich Čechov, Švajčiarov, Švédov a Fínov obsadili tretiu priečku. Luka Radivojevič zaujal na podujatí trénerov natoľko, že si vypýtal miesto aj v záverečnom kempe. "Trošku som čakal moju nomináciu po turnaji v Chomutove. Som rád, že som tu a budem makať. Nemám žiadny stres, som rád, že mi mladší chalani pomôžu s adaptáciou. Sú super. Je to len na mne, či sa dostanem do konečnej nominácie, nemôžem sa báť hrať svoju hru. Nemám čo stratiť, iba získať," prezradil syn bývalého reprezentačného útočníka Branka Radivojeviča.
        Kompletný tím s 23 korčuliarmi a štyrmi brankármi by mal byť trénerom k dispozícii vo Zvolene približne v strede týždňa. V piatok 15. decembra sa hráči rozídu domov. Tréneri následne zostavia ďalší nominačný zoznam, ktorý v pondelok 18. decembra odletí do Švédska, kde si rozloží tréningový stan v meste Kungsbacka, vzdialenom približne 30 kilometrov od dejiska MS Göteborgu.
        Prvý prípravný duel odohrá slovenská reprezentácia do 20 rokov už v utorok 19. decembra s Fínmi o 18.30 h v Halmstade. Druhé prípravné stretnutie proti Nemecku je na programe v piatok 22. decembra o 19.00 h v Mölndale. Do Göteborgu sa slovenská výprava presunie na Štedrý deň. Prvý duel na MS "20" odohrá 26. decembra o 12.00 h proti Čechom.

        Nominácia SR 20 na VT vo Zvolene v rámci záverečnej prípravy na majstrovstvá sveta juniorov:
        Brankári: Rastislav Eliáš (HIFK Helsinki, Fín.), Šichatbudin Gadžiev (HC Slovan Bratislava), Adam Gajan (Green Bay Gamblers, USA - od 13.12.), Samuel Urban (Sioux City Musketeers, USA - od 12.12.)
        Obrancovia: Richard Baran (Victoria Grizzlies, Kan.), Jakub Chromiak (Kingston Frontenacs, Kan.), Jozef Viliam Kmec (Prince George Cougars, Kan.), Dávid Nátny (MHK 32 Liptovský Mikuláš/HK Levice), Milan Pišoja (HK Dukla Ingema Michalovce/HK 2016 Trebišov), Luka Radivojevič (Örebro, Švéd.), Maxim Štrbák (Michigan State University, USA), Boris Žabka (HC'05 Banská Bystrica)
        Útočníci: Peter Cisár (Fargo Force, USA - od 12.12.), Alex Čiernik (Västerviks IK, Švéd. - od 12.12.), František Dej (Sherbrooke Phoenix, Kan. - od 12.12.), Dalibor Dvorský (Sudbury Wolves, Kan.), Samuel Honzek (Vancouver Giants, Kan.), Roman Kukumberg (Sarnia Sting, Kan. - od 12.12.), Patrik Masnica (HC Slovan Bratislava), Filip Mešár (Kitchener Rangers, Kan.), Martin Mišiak (Erie Otters, USA/Kan.), Juraj Pekarčík (Dubuque Fighting Saints, USA), Servác Petrovský (Owen Sound Attack, Kan.), Peter Repčík (Drummondville Voltigeurs, Kan.), Markus Suchý (HK Poprad), Alex Šotek (HK Poprad), Adam Žlnka (Waterloo Black Hawks, USA)
Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora