Program
Lyžovanie - 02.03.2024 22:37

Odermatt aj napriek veľkej chybe vyhral už 12. "obrák" v sérii

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: jojsport / tasr

Dominancia švajčiarskeho lyžiara Marca Odermatta vo Svetovom pohári pokračuje. Už istý držiteľ veľkého i malého glóbusu zaznamenal v "obráku" deviaty triumf v tejto zime, keď po piatkovom víťazstve uspel v Aspene aj v sobotňajších pretekoch. Suverén prebiehajúceho ročníka zdolal o 34 stotín krajana Loica Meillarda. Líder prvého kola Alexander Steen Olsen po chybe v predposlednom úseku skončil až na 17. priečke.
        Odermatt si podmanil aj americké stredisko a na svoje konto pridal už 12. víťazstvo v "obráku" v sérii. Približuje sa tak k rekordu Ingemara Stenmarka, ktorý vyhral 14 obrovských slalomov za sebou v rokoch 1978 až 1980. V priebežnom poradí disciplíny má 530-bodový náskok pred Filipom Zubčičom z Chorvátska.
        Suverén prebiehajúcej sezóny vstúpil do finálovej jazdy s mankom 32 stotín na priebežného lídra Steena Olsena. Už v prvom kole vyprodukoval Odermatt niekoľko chýb a pred neho sa dostal aj Meillard. Švajčiar mal vo finálovej jazde obrovské problémy udržať sa na nohách v hornej časti trate, keď takmer spadol. To sa premietlo aj do času, pričom prvý sektor zvládlo lepšie ako on až 24 pretekárov. Napriek takmer polsekundovej strate sa dokázal skonsolidovať a potvrdil, že spodnú časť zvláda v Aspene bravúrne. Stratený čas získal späť a "hodil rukavicu" Steenovi Olsenovi. Dvadsaťdvaročný Nór, ktorý bojoval o svoje prvé víťazstvo v "obráku", tlak nezvládol a po veľkej chybe v treťom úseku prišiel o najlepší výsledok v disciplíne.
        Jediný slovenský pretekár Andreas Žampa do druhého kola nepostúpil, keď skončil na 42. mieste. Žampa vyšiel na trať so štartovým číslom 43 a predviedol sľubný úvod. Následne však nabral stratu na rovnakom úseku, v ktorom v piatok vypadol, a jeho jediným bodovým ziskom v ročníku zostáva februárové 24. miesto z bulharského strediska Bansko.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora