Program
Lyžovanie - 11.02.2024 15:12

Mužský slalom v Bansku zrušili pre dážď a silný vietor, ženský v Andorre pre Švédku Annu Swennovú-Larssonovú

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: jojsport / tasr

Vytrvalý dážď a silný vietor sa postarali o zrušenie nedeľňajšieho slalomu Svetového pohára alpských lyžiarov v Bansku. Podmienky na zjazdovke v bulharskom stredisku sa v 1. kole zhoršovali a posledným lyžiarom, ktorý sa vydal na trať, bol Brit Billy Major so štartovým číslom 31.
        Organizátori sa snažili trať vypreparovať, aby sa mohlo v pretekoch pokračovať. Podmienky však ani potom neboli regulárne a jury preteky zrušila. Informovala agentúra APA.
        Najrýchlejší čas zajazdil s číslom dva Francúz Clement Noel, ktorý o 0,27 s predstihol Nóra Timona Haugana. Na tretej priečke figuroval so stratou 38 stotín sekundy ďalší Nór Henrik Kristoffersen. Ostatní súperi už nabrali v náročných daždivých podmienkach viac ako jednosekundové manko. Líder disciplíny Rakúšan Manuel Feller zaostal za lídrom o 1,30 s a po prvom kole bol piaty. Slovensko nemalo v súťaži zastúpenie.
Slalom v Soldeu pre Swennovú-Larssonovú: "Odmena za tvrdú prácu"(2)

Švédka Anna Swennová-Larssonová zvíťazila v nedeľňajšom slalome Svetového pohára alpských lyžiarok v Soldeu. V andorrskom stredisku udržala vedenie po prvom kole a pred druhou Chorvátkou Zrinkou Ljutičovou mala v cieli náskok 0,35 sekundy. Pódium doplnila Američanka Paula Moltzanová (+0,83 s).
        Tridsaťdvaročná Swennová-Larssonová si pripísala druhý individuálny triumf v prestížnom seriáli, v novembri 2022 vyhrala slalom v americkom Killingtone. V druhom kole v Soldeu predviedla dynamickú jazdu, vyhla sa zaváhaniu a siedmy najlepší čas jej v súčte s prvým kolom stačil na prvenstvo. "Som vďačná za túto chvíľu. Je to odmena za tvrdú prácu. Dala som do toho všetko, som veľmi šťastná," uviedla Swennová-Larssonová.
        Líderka celkového poradia Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová v slalome neštartovala. Vďaka triumfu v sobotňajšom "obráku" má v boji o veľký glóbus päťbodový náskok pred jeho obhajkyňou Mikaelou Shiffrinovou. Američanka v Andorre nesúťažila po páde v zjazde v Cortine d'Ampezzo pred vyše dvoma týždňami.
        Štartová listina slalomu bola ochudobnená o obe najlepšie slalomárky. Okrem Shiffrinovej aj o Petru Vlhovú, pre ktorú sa po zranení na domácom svahu v Jasnej a operácii kolena vo Švajčiarsku sezóna predčasne skončila. Po víkendových pretekoch v Soldeu figuruje Slovenka v celkovej klasifikácii na štvrtej priečke.
        Absenciu dua Shiffrinová - Vlhová sa snažila využiť tretia v poradí disciplíny Nemka Lena Dürrová. Po prvom kole bola piata s odstupom 66 stotín sekundy na Swennovú-Larssonovú. V druhom kole nebola dostatočne rýchla v prejazde strminou a napokon si pohoršila o jedno miesto.

        výsledky slalomu SP v Soldeu:
        1. Anna Swennová-Larssonová (Švéd.) 1:49,25 min., 2. Zrinka Ljutičová (Chor.) +0,35 s, 3. Paula Moltzanová (USA) +0,83, 4. Michelle Gisinová +0,88, 5. Camille Rastová (obe Švajč.) +1,02, 6. Lena Dürrová (Nem.) +1,38, 7. Ali Nullmeyerová (Kan.) +1,39, 8. Katharina Truppeová +1,42, 9. Katharina Liensbergerová (obe Rak.) +1,59, 10. Chiara Pogneauxová (Fr.) +1,61
        celkové poradie SP (po 28 zo 41 súťaží): 1. Lara Gutová-Behramiová (Švajč.) 1214 b, 2. Mikaela Shiffrinová (USA) 1209, 3. Federica Brignoneová (Tal.) 928, 4. Petra VLHOVÁ (SR) 802, 5. Sofia Goggiová (Tal.) 792, 6. Sara Hectorová (Švéd.) 780
        poradie v slalome (9 z 11): 1. Shiffrinová 630, 2. VLHOVÁ 505, 3. Dürrová 442, 4. Gisinová 332, 5. Hectorová 299, 6. Swennová-Larssonová 290
Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora