Program
Lyžovanie - 25.01.2023 16:22

Vlhovú výsledky naštartujú pred dvomi slalomami v Špindlerovom Mlyne

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: tasr/jojsport

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v stredajšom obrovskom slalome Svetového pohára na štvrtom mieste. V talianskom Kronplatzi zopakovala umiestnenie z utorkového obráku, za víťaznou Mikaelou Shiffrinovou zaostala o 1,37 sekundy. Američanka nadviazala na prvenstvo z utorka, dosiahla 84. triumf v prestížnom seriáli a zveľadila ženský rekord.
        Od vyrovnania absolútneho rekordu Švéda Ingemara Stenmarka (86) ju delia už len dve víťazstvá. K tomu môže prísť už tento víkend v Špindlerovom Mlyne, kde oba slalomy vysielame naživo na JOJŠPORT. Druhé miesto obsadila Nórka Ragnhild Mowinckelová (+0,82), pódium doplnila tretia Švédka Sara Hectorová (+1,19).

        Shiffrinová, ktorá viedla už po 1. kole, slávila desiaty triumf v sezóne, z toho piaty v obrovskom slalome. Upevnila si vedúce postavenie v celkovom poradí SP, na čele má už 611-bodový náskok pred Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, Vlhová je naďalej tretia. Dvadsaťsedemročná Američanka zvýšila náskok aj na čele priebežného hodnotenia disciplíny, druhá Gutová-Behramiová zaostáva o 118 bodov. "Išla som nadoraz, iba som dúfala, že skončím na správnej strane bránok. Momentálne som ´mŕtva´. Som taká vyčerpaná, mentálne unavená, počas uplynulého obdobia som čelila obrovskému tlaku. Keď však takýmto spôsobom lyžujete, držíte si energiu. Je to neuveriteľný pocit," povedala Shiffrinová v rozhovore pre FIS.
        Po 1. kole figurovala Vlhová na siedmom mieste. So štartovým číslom 5 predvádzala od úvodu plynulú jazdu, postrážila si aj kritickú červenú bránku v strmine, kde zvolila vyšší nájazd a na treťom medzičase bola priebežne tretia so stratou 0,48 s na Shiffrinovú. V záverečnom sektore však urobila veľkú chybu a v cieli mala na suverénku sezóny stratu 1,22 sekundy. Líderka SP i klasifikácie disciplíny išla až na menšie zaváhanie v strmine čisto, dravo a na konkurentky si vybudovala vyše polsekundový náskok. Druhá Hectorová strácala 51 stotín, tretia pozícia patrila domácej Marte Bassinovej (+0,65).
        V 2. kole išla slovenská reprezentantka razantnejšie, v strednej zatvorenej časti našla výbornú líniu a dolu viac pustila lyže. Záverečné metre zvládla aj s veľkou dávkou rizika a o jednu stotinu prekonala dovtedajšiu líderku Gutovú-Behramiovú. Vo vedení zostala aj po jazdách Tessy Worleyovej a Federicy Brignoneovej, z čelnej pozície ju zosadila až Mowinckelová. Keďže Maria Therese Tvibergová i domáca Bassinová vypadli, získala Vlhová ešte ďalšie dve priečky. Shiffrinová nenechala nič na náhodu a ďalšou suverénnou jazdou si došla po víťazstvo.
        "Vyhla som sa chybe z 1. kola, ktorá ma stála dosť veľa času, a doviezla som si do cieľa tesný náskok. Pred 2. kolom sme si s trénermi povedali, že netreba nič riešiť, iba ísť naplno a čo bude, to bude. Snažila som sa ísť druhé kolo trochu lepšie, ale, bohužiaľ, nemôžem byť spokojná, lebo včera aj dnes som pokazila prvé kolo. V ňom sa veľmi veľa rozhoduje. Je z toho štvrté miesto, neteší ma to, ale je to tak," uviedla Vlhová pre JOJ Šport.

         Druhý obrák v Kronplatzi bol náhradou za preteky v Šindlerovom Mlyne, ktoré zrušili, aby vznikol v českom stredisku priestor pre dva slalomy. Pôjdu sa najbližší víkend, v sobotu o 9.30/12.30 a v nedeľu o 9.15/12.15 h. "Konkurencia je silná, Mikaela si ide svoje a tie ostatné sa ju snažia dohnať. Momentálne je ju veľmi ťažké zdolať. Je rozbehnutá a ide jej to. Pozrieme sa, kde sme urobili chyby a čo sa dá zlepšiť. Ja osobne sa to snažím brať neutrálne. Verím, že ďalšie preteky budú lepšie. Zostávame tu do zajtra, vo štvrtok budeme v Kronplatzi trénovať slalom a potom odlietame do Špindlerovho Mlyna," načrtla 27-ročná Slovenka najbližší program.

Slalomy v Špindlerovom Mlyne sledujte v sobotu a v nedeľu od 9:00 na JOJŠPORT.         výsledky stredajšieho obrovského slalomu SP žien v Kronplatzi:
        1. Mikaela Shiffrinová (USA) 2:03,28 min., 2. Ragnhild Mowinckelová (Nór.) +0,82 s, 3. Sara Hectorová (Švéd.) +1,19, 4. Petra VLHOVÁ (SR) +1,37, 5. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) +1,38, 6. Tessa Worleyová (Fr.) +1,65, 7. Paula Moltzanová (USA) +1,97, 8. Federica Brignoneová (Tal.) +2,03, 9. Alice Robinsonová (N.Zél.) +2,13, 10. Nina O'Brienová (USA) +2,20
        celkové poradie SP (po 26 z 39 súťaží): 1. Shiffrinová 1517 b., 2. Gutová-Behramiová (Švaj.) 906, 3. VLHOVÁ 896, 4. Brignoneová 688, 5. Mowinckelová 675, 6. Marta Bassinová (Tal.) 638
        poradie v obrovskom slalome (8 z 10): 1. Shiffrinová 600, 2. Gutová-Behramiová 482, 3. Bassinová 451, 4. VLHOVÁ 436, 5. Brignoneová 396, 6. Hectorová 333
Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora