Program
Lyžovanie - 12.03.2022 14:37

Vlhová v slalome štvrtá, znížila stratu na Shiffrinovú. Adam Žampa na 25. mieste

Tomáš Magáth Autor: Tomáš Magáth | Zdroj: JOJŠPORT/sita

Moderátor Slavo Jurko privítal v sobotu o 9:00 v štúdiu JOJŠPORTU Janku Wolnerovú a Karola Krála. Vysielali sme od 9:30h obrovský slalom mužov v Kranjskej Gore a vzápätí o 10:30h slalom žien v Are. 

Petra Vlhová už v aktuálnej sezóne získala malý krištáľový glóbus za slalom, ale úlohou dňa bolo víťazstvo a zníženie straty zo 77 bodov líderky hodnotenia Svetového pohára na Američanku Mikaelu Shiffrinovú. "Našim cieľom je teraz skončiť do tretieho miesta v hodnotení obrovského slalomu," vyjadril sa pre JOJŠPORT Mauro Pini.  Teraz sa pokúša o perfektnú bodku za už bez tak dokonalou sezónou. "Petra Vlhová je ctižiadostivá a bude chcieť vyhrať veľký krištáľový glóbus. Povedala som to už na začiatku sezóny a stojím si za tým aj teraz," usmiala sa v štúdiu Jana Wolnerová. 

Petra Vlhová napokon skončila v slalome v Are na 4. mieste. Zvíťazila Rakúšanka Katarína Liensbergerová, ktorá dosiahla prvý triumf v sezóne. Druhá bola Nórka Mina Fürst Holtmanová (+0,16) a tretia skončila Michelle Gisinová zo Švajčiarska (+0,23).

Až ôsmy ženský slalom aktuálnej sezóny Svetového pohára alpských lyžiarok priniesol inú víťazku ako Petru Vlhovú alebo Mikaelu Shiffrinovú. Vo švédskom Aare vyhrala úradujúca majsterka sveta v tejto disciplíne Rakúšanka Katharina Liensbergerová, ktorá sa k víťazstvu prepracovala z piateho miesta po prvom kole. V súčte oboch kôl Liensbergerová zdolala o 16 stotín sekundy Nórku Minu Fürst Holtmannovú a o 23 stotín Švajčiarku Michelle Gisinovú.

Petra Vlhová skončila prvýkrát v sezóne v slalome mimo pódia štvrtá, keď od tretej priečky ju delili len dve stotinky sekundy. Vlhová bola po prvom kole na výhodnom druhom mieste len o osem stotín sekundy za vedúcou Nemkou Lenou Dürrovou. Tej rovnako nevyšla druhá jazda podľa predstáv a skončila piata o 9 stotín za Vlhovou. Líderka Svetového pohára Mikaela Shiffrinová obsadila až deviatu priečku s mankom 80 stotín na víťazku. Slovenka stiahla o ďalších 21 bodov náskok Američanky na čele SP, aktuálne má Shiffrinová k dobru 56 bodov. Pred dvoma podujatiami v Aare to bolo 117 bodov. Do konca sezóny SP 2021/2022 zostáva ženám odjazdiť posledné štyri preteky v rámci budúcotýždňového finále vo francúzskom Méribeli a Courcheveli.

"Dnes to bolo veľmi tesné, dve stotinky nie sú nič... Súperky dnes podali skvelé výkony, aj štvrté miesto je však oukej, sú tam ďalšie body. Bojovala som, ale trochu mi už došli sily. Nechala som ich v celej sezóne. Snažím sa nevnímať aktuálne poradie vo Svetovom pohári, je to stále otvorené. Snažím sa podávať len čo najlepšie výkony. Na celkové poradie sa budem pozerať až po posledných pretekoch," uviedla Petra Vlhová pre JOJ Šport a pred záverom sezóny dodala: "Mám pred sebou posledný týždeň, dám do toho všetko. Pôjdem vo Francúzsku všetky disciplíny. Už dnes letím zo Švédska, v pondelok už mám prvý tréning v Courcheveli."

"Mam pozitívne pocity, jedno jednoznačné víťazstvo a štvrté miesto sú výborné výsledky. Nie je jednoduché ísť do pretekov s tým, že všetci čakajú víťazstvo, preto berieme aj štvrté miesto na svahu, ktorý nebol až taký jednoduchý ako sa na prvý pohľad zdal. Musíme brať do úvahy aj kvalitu súperiek a okolnosti pretekov. Petra si musí oddýchnuť a nabrať novú energiu. Urobíme všetko preto, aby to v budúcom týždni vyšlo čo najlepšie," pridal komentár tréner Petry Vlhovej Mauro Pini pre JOJ Šport.

Vlhová v aktuálnej sezóne kraľovala ženskému slalomu. Vo Svetovom pohári vyhrala päť z ôsmich slalomov a v predstihu získala po druhý raz v kariére malý glóbus za celkový triumf v slalome. V najtočivejšej disciplíne sa stala aj olympijskou víťazkou v Pekingu a splnila si tým posledný veľký cieľ v lyžiarskej kariére.

Obrákové víťazstvo Kristoffersena, malý glóbus pre Odermatta a 25. miesto pre Adama Žampu

Nórsky reprezentant Henrik Kristoffersen sa stal víťazom šiesteho obrovského slalomu aktuálnej sezóny Svetového pohára alpských lyžiarov, ktorého dejiskom bola slovinská Kranjska Gora. Kristoffersen úspešne zaútočil na víťazstvo z piateho miesta po prvom kole, keď o 33 stotín sekundy zdolal krajana Lucasa Braathena a Švajčiara Marca Odermatta. Skúsený 27-ročný Nór dosiahol 26. víťazstvo v pretekoch o krištáľové glóbusy, šieste v obrovskom slalome.

Druhé kolo pokazil Francúz Alexis Pinturault, ktorý bol po prvých jazdách na čele priebežného poradia. Až 28. najlepší čas druhého kola ho odsunul na celkovú 11. priečku. Olympijský šampión z Pekingu Odermatt si vďaka druhému miestu v predstihu zabezpečil malý glóbus za obrovský slalom.

Dvadsaťštyriročný Odermatt má blízko aj k zisku veľkého glóbusu za celkový triumf vo Svetovom pohári. Päť pretekov pred koncom sezóny má na konte 1319 bodov a náskok 269 bodov pred Nórom Aleksandrom Aamodtom Kildem. Tretí je Rakúšan Matthias Mayer s obrovským odstupom 483 bodov. "V druhej som maximálne pritlačil a spokojný som aj s druhým miestom, lebo Henrik Kristoffersen bol dnes lepší. Uľavilo sa mi, že už mám istotu malého glóbusu. Získať ho dvoje pretekov pred koncom sezóny je skvelý pocit," uviedol Marco Odermatt podľa ORF.

V Kranjskej Gore sa podarilo zabodovať aj slovenskému reprezentantovi Adamovi Žampovi. Obsadil 25. miesto s časovým mankom 2,97 s na víťazného Kristoffersena a pripísal si 6 bodov do hodnotenia Svetového pohára. Tridsaťjedenročný Tatranec v tejto sezóne po štvrtý raz zabodoval v pretekoch Svetového pohára, 25. miestom vyrovnal svoj najlepší výsledok z talianskej Alta Badie. Na ZOH 2022 v Pekingu bol Adam Žampa v tejto disciplíne v zúženej konkurencii na 15. mieste.

V Kranjskej Gore bol po prvom kole dvadsiaty štvrtý, ale ani osemnásty najlepší čas mu v druhej jazde nepomohol na posun vyššie. Mladší zo Žampovcov Andreas s vysokým štartovným číslom 49 nepostúpil do 2. kola a skončil na 34. priečke. Na tridsiatku postupujúcich mu chýbalo 16 stotín sekundy.

Tomáš Magáth

Tomáš Magáth

Viac článkov od autora