Program
Hokej - 28.07.2023 09:31

Ostrá skupina čaká na HGC domácich Slovákov aj Čechov

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: JOJŠport

Slávna prehliadka hokejových talentov s názvom Hlinka Gretzky Cup začína svoj tohtoročný zápasový program už 31. júla a opäť to bude aj na slovenskom ľade. Spoločne s českou Břeclavou, kde sa hrá základná A-skupina, budú elitní mladíci z tejto generácie hrať aj v Trenčíne. Slováci sa v základnej časti skonfrontujú s Kanadou, Fínskom a Švajčiarskom. Na základe tabuľkového umiestnenie potom preniknú do semifinále alebo do konečného zápasu o piate respektíve siedme miesto. Česká republika si doma zahrá proti USA, Švédsku a Nemecku. Dejiská ďalších zápasov budú určené podľa počtu získaných bodov a strelených gólov v skupine. Vyššie postavený tím získa právo odohrať semifinále alebo duel o konečné umiestnenie "doma", teda v skupine, v ktorej turnaj začínal.

Hlinka Gretzky Cup funguje od roku 1991 a nadväzuje na Svetový či Pacifický pohár. Meno slávneho česko-slovenského hokejového trénera Ivana Hlinku nesie od roku 2004 a o štrnásť rokov neskôr k nemu pribudla aj kanadská hokejová legenda Wayne Gretzky. Tým sa dohodlo aj pravidelné striedanie hostiteľských krajín medzi Českom so Slovenskom a Kanadou, pričom tento "zvyk" by sa čoskoro mohol stať minulosťou. Podľa dohody by v roku 2024 mal turnaj hostiť Edmonton a potom sa naplánujú rokovania, ktorých témou môže byť aj ustálenie haly, v ktorej sa budú elitné výbery osemnásťročných stretávať pravidelne.

Trenčianske zápasy a vystúpenia Slovenska na Hlinka Gretzky Cupe 2023 sledujte na Joj Športe

Kanaďania sú s 23 prvenstvami historicky najúspešnejším tímom turnaja a zároveň jedným zo slovenských skupinových súperov. Najaktuálnejšie meranie síl tímov tejto vekovej kategórie je z aprílových MS, kde sme "javorovým listom" podľahli 3:4. Najaktuálnejším výsledkom z Hlinka Gretzky Cupu je však prehra 1:9. Minulý rok na domácom ľade dokráčal kanadský tím k trofeji bez straty korunky, piatimi víťazstvami a so sumárnym skóre 34:3. Spoločne so severoamerickým gigantom sa postup do semifinále očakáva aj od Fínska, ktorého súčasná "osemnástka" je považovaná za perspektívnejšiu ako jej predchodcovia spred roka. Aj tí pritom brali bronz, hoci na Majstrovstvách sveta stroskotali už vo štvrťfinále na slovenskom štíte. Hoci je ide v seniorskom hokeji o nášho mimoriadne neobľúbeného súpera, bilancia najaktuálnejších piatich vzájomných zápasov vyznieva 3:2 pre slovenský dorast. Výkonnostne najbližší by Slovákom mali byť Švajčiari, s ktorými sme v roku 2019 úspešne bojovali o konečné siedme miesto, dva roky predtým neúspešne. "Helvétom" sa príliš nedarí a ich reprezentácia do osemnásť rokov vyhrala len štyri z deviatich duelov v tomto kalendárnom roku. Vo februári prehrala s nami 3:6, no to ešte boli odlišné zostavy.

Trenčiansky zimný štadióne je po Bratislave, Trnave, Kežmarku a Piešťanoch tretím slovenským štadiónom, na ktorom sa turnaj hrá. Ivan Hlinka dokonca v sezóne 1978/79 pôsobil práve pod Čákovým hradom. V play-off sa doň pozrú aj niektoré mužstvá, ktoré súťaž začnú v Břeclavy. Ešte predtým absolvuje veľký súboj o semifinálovú účasť Česko so Švédskom a Spojenými štátmi americkými. Švédsko je strieborným tímom spred roka a zároveň strieborným celkom z najaktuálnejších "osemnástkových" majstrovstiev. Vo finále prehralo práve s Američanmi a domáci Česi sa tak môžu tešiť na poriadne ostrých súperov. Pravdou však je, že po šampionáte sa množstvo hráčov posunulo o vekovú kategóriu vyššie a sledovať tak budeme inú partiu. Príjemne sa Čechom nepozerá ani na svojich predošlých jedenásť vystúpení, medzi ktorými sú len dve výhry. Štvrtým do partie je Nemecko, pri ktorom by bolo prekvpaením, ak by finišovalo na lepšom ako šiestom mieste. Nezvládnutou barážou s Nórskom sa na Majstrovstvách sveta zosunulo do B-divízie.

Program zápasov Hlinka Gretzky Cupu 2023:
 Pondelok 31. júla
   15:30 Kanada - Fínsko (Trenčín)
   15:30 Švédsko - Nemecko (Břeclav)
   19:00 Slovensko - Švajčiarsko (Trenčín)
   19:00 Česko - USA (Břeclav)
 Utorok 1. augusta
   15:30 Fínsko - Švajčiarsko (Trenčín)
   15:30 USA - Švédsko (Břeclav)
   19:00 Slovensko - Kanada (Trenčín)
   19:00 Česko - Nemecko (Břeclav)
 Streda 2. augusta
   15:30 Švajčiarsko - Kanada (Trenčín)
   15:30 Nemecko - USA (Břeclav)
   19:00 Slovensko - Fínsko (Trenčín)
   19:00 Česko - Švédsko (Břeclav)
 Piatok 4. augusta 
   15:30 zápas o 7. miesto
   15:30 zápas o 5. miesto
   19:00 semifinále 1
   19:00 semifinále 2
 Sobota 5. augusta
   17:00 zápas o 3. miesto
   17:00 finále