Prvý futbalový renking roka! Nevídane vysoko Katar aj Rovníková Guinea
Medzinárodná futbalová federácia vydala prvý svetový rebríček v tomto kalendárnom roku a Slovensko sa v ňom nachádza na 48. mieste. V minulosti sme už boli členmi elitnej svetovej tridsiatky, no v lete 2022 sme sa 54. miestom blížili ku historickému negatívnemu rekordu. Oproti predchádzajúcej edícii je najlepších desať mužstiev sveta bezo zmeny. Kraľujú majstri sveta z Argentíny pred Francúzskom, Anglickom, Belgickom a Brazíliou. Najväčšími skokanmi sú Katarčania, ktorí si svoje umiestnenie vylepšili o 21 miest, a to je najviac za vyše tri desaťročia fungovania tohto renkingu.
Africký pohár národov dostal Maroko na 12. miesto a Senegal na 17. Zaradil sa tak hneď za Nemcov, ktorí ostávajú mimo elitnej svetovej pätnástky, na čo rozhodne zvyknutí nie sú. Ide o ich najhoršie umiestnenie od roku 2004. Aktualizácia potešila aj Nigériu, Pobrežie Slonoviny, Angolu, Jordánsko či Thajsko, ktorých kontinentálne šampionáty posunuli nahor o desať a viac miest. Naopak, najciteľnejšie pády zaznamenali mužstvá Indie, Vietnamu, Alžírska či Tuniska. Tento typ rebríčkov rozhodne má svoje úskalia, keďže papierovo slabšie tímy z rôznych kontinentov sa stretávajú maximálne v nič neriešiacich prípravných zápasoch, aj to minimálne. Matematické prepočty o možných získaných bodoch za výkony na Asian Cupe, Eure alebo Gold Cupe potom vytvárajú veľké diskusie.
The first #FIFARanking of 2024 is here! ?#FIFAWorldCup
— FIFA World Cup (@FIFAWorldCup) February 15, 2024
Takú vyvolal aj Katar, ktorý ešte pred šiestimi rokmi vo futbale prakticky nik nebral vážne a jeho renkingovými susedmi boli El Salvádor a Sierra Leone. Odvtedy však dvakrát ovládol majstrovstvá Ázie a zahral si aj na svetovom šampionáte. Dnes je to 37. najlepší tím sveta, pred Českom, Čile alebo Kanadou. Dôležitým faktom je, že z najaktuálnejších štrnástich medzištátnych zápasov prehral iba dva. Blízko k najvyššej priečke vo svojej futbalovej histórii je aj Jordánsko, Irak či Rovníková Guinea. Ide o finalistu a semifinalistu Ázijského pohára, kým Afričania postúpili v konkurencii Nigérie a Pobrežia Slonoviny (neskorších finalistov) z prvého miesta skupiny, no v guinejskom derby stroskotali v osemfinále.