Program
Futbal - 20.01.2023 16:57

Futbalovému mužstvu sa hlási nový tréner: Bola by to veľká výzva

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: JOJŠport/TASR

Národný futbalový tím Slovenska sa nachádza na 54. mieste aktuálneho svetového poradia. Je to síce tesne za Kanadou, účastníkom ostatných Majstrovstiev sveta, a pred Ghanou, ktorá si rovnako na šampionáte zahrala, ale najaktuálnejšie výsledky nášho mužstva rozhodne nie sú uspokojivé. Výrazné zlepšenie proti Azerbajdžanu, Kazachstanu a Bielorusku nepriniesol ani nový tréner Francesco Calzona a na jeho pozíciu sa už hlási nový adept. Je ním 59-ročný Čech Pavel Vrba, ktorý aktuálne vedie FC Trinity Zlín. V minulosti bral titul s Ostravou či Plzňou, pôsobil pri českej reprezentácii a nejaký čas pobudol na mieste asistenta aj pri tej našej.

Prostredníctvom rozhovoru pre web Sport.cz poslal spoza rieky Moravy niekoľko odkazov smerom k nášmu trénerskému realizačnému tímu. "Viem si taký angažmán predstaviť. Samozrejme, prečo nie? V minulosti už prebiehali aj rokovania a bol som v kontakte s viacerými ľuďmi. Slovenská reprezentácia má vysoké ambície. Chce pravidelne postupovať na majstrovstvá sveta aj EURO, kde by sa chcela ukázať. Takže je to lákavá možnosť," prezradil kouč, ktorý má na konte štyri tituly z českej ligy a k tomu jeden z bulharskej a slovenskej.

Vrbov prvý kontakt so slovenským futbalom bol v roku 2004, kedy zasadaol na lavičku Púchova. Neskôr získal majstrovský titul s MŠK Žilina a v rokoch 2006 až 2007 bol asistentom trénera Jána Kociana. V tomto období Slovensko tesne nepostúpilo na MS v Nemecku a rakúsko-švajčiarske Majstrovstvá Európy. V prvom prípade sme brali kvalifikačné druhé miesto za Portugalskom a v baráži nás zrušil španielsky tím. O dva roky neskôr sme v kvalifikačnom boji skončili až štvrtí za Nemeckom, Českom a Írskom.

"Mám na Slovensku naďalej dobré vzťahy. Keď potrebujem informácie o hráčoch, tak sú tam stále ľudia, ktorí mi ich vedia poskytnúť," pochválil sa bývalý tréner Plzne, Sparty Praha, Baníka Ostrava alebo Anži Machačkala. Zároveň priznal, že by nepohrdol ani zaujímavou ponukou z nášho klubového futbalu: "Nikto ma zatiaľ neoslovil, ale sú kluby, ktoré by ma zaujímali. Viem, že ich ambície sú vysoké a ako poznám pár majiteľov, tak sa určite budú chcieť posúvať ďalej. Myslím si, že slovenský futbal urobil za uplynulých päť rokov obrovský skok,"