Program
Futbal - 12.11.2022 21:00

Slovenky utrpeli v Belgicku debakel

Zdroj: tasr/futbalsfz

Slovenské futbalistky utrpeli v sobotňajšom prípravnom stretnutí v Bruseli debakel 0:7 od domáceho Belgicka. Zverenky Petra Kopúňa prehrávali už po polhodine rozdielom štyroch gólov, domáce po prestávke ešte prikrášlili skóre. V utorok 15. novembra o 18.00 h nastúpia Slovenky v ďalšom prípravnom zápase na pôde Rakúska, hrá sa vo Wiener Neustadte.

        prípravný zápas - ženy:
        Belgicko - SLOVENSKO 7:0 (4:0)
       
 Góly: 25. a 76. Wullaertová, 14. Keesová, 23. Bartovičová (vlastný), 32. De Caignyová, 54. Eurlingsová, 84. Van Kerkhovenová

PRED ZÁPASOM:

Ženská reprezentácia dohrala v septembri kvalifikáciu MS 2023, v októbri sa tréner národného tímu Peter Kopúň dohodol so SFZ na predĺžení spolupráce o ďalšiu dvojročnú etapu a teraz v novembri je na programe medzištátny dvojzápas v Belgicku resp. Rakúsku s akýmsi novým (či vynoveným) vnímaním fungovania družstva.

Duel v Belgicku vysiela televízia JOJŠPORT v priamom prenose od 18:25.

O tom by teda mal byť primárne tento zraz. „Sme spolu už štyri roky a je veľmi dôležité, aby sme sa utvrdili v tom, ako pôjdeme ďalej. Týka sa to skúsených hráčok, s ktorými to potiahneme už tretiu kvalifikáciu, ale aj tých nových, ktoré zaklopali na dvere tímu a tie sa im otvorili,“ povedal tréner krátko po tom, ako sa zvítal s nominovanými hráčkami v hoteli X-Bionic.

Aj v ženskom futbale sa mení model súťaženia, Kopúňova ekipa to vníma ako výzvu aj záväzok zároveň. „Princípom je, že už nebudeme mať v skupine jedného veľmi silného favorita, jedného jasného outsidera a jedného súpera na plus-mínus našej úrovni, ale všetci aktéri budú kvalitatívne vyrovnaní. Preto aj my musíme reagovať už v spôsobe prípravy na tieto zápasy. Takže už na tomto zraze by som chcel začať s modelovaním herného aj mentálneho nastavenia, aby na budúci rok v septembri, až sa začne súťažiť, sme mali všetci jasno, ako do toho pôjdeme,“ v troch vetách povedal hlavný kouč veľa.

Pod jeho vedením sa po štyroch rokoch národný tím niekde už etabloval. Nielen v rebríčku, ale aj herným prejavom. „Presne tak to je a teraz si všetci musíme ujasniť, ako sa posunúť ďalej. V tomto tíme sa všetci poznáme, netreba, aby tréner stále objavoval a vymýšľal odnože nejakej stratégie. Ak by som mohol doplniť svoju prvú úvahu o význame asociačného termínu, bude to zraz o nastavení a komunikácii.“

Ako mu do jeho úvah zapadli súperi v tomto novembrovom asociačnom termíne Belgicko a Rakúsko? „Veľmi dobre. Vieme, akú kvalitu v hierarchii ženského reprezentačného európskeho futbalu prezentujú, takže bude to reálna previerka schopností našich hráčok, a nielen tých osvedčených, ošľahaných, skúsených, ale aj ďalších z kádra. Náramne sa nám to hodí práve s výhľadom na nový model súťaženia na ženskom reprezentačnom poli. Bude to pre nás prvá relevantná skúsenosť, ako sa pohybovať a pracovať počas takto nastaveného dvojzápasu. Možno očakávať veľmi vyrovnané stretnutia, šírka a kvalita lavičky sa môžu ukázať ako rozhodujúce pri dosiahnutí dobrých výsledkov.“

Aj preto sú v kádri popri stabilných tvárach opäť i mladé Mudráková, Lukáčová, Morávková a premiérovo – ak nerátame kontrolný zraz – Mrocková a Pelikánová. „Sú to dievčatá, ktoré prešli nižšími reprezentačnými kategóriami, teraz dostanú prvú príležitosť ukázať sa na tomto áčkarskom fóre. Vidím v nich potenciál, verím, že majú na to, aby ho ukázali aj v zápasoch, aké dosiaľ nehrávali.“

Chýbajú však opory Šurnovská a Fischerová. „Je mi veľmi ľúto zranenia kolena Martiny, vieme, akú formu liečby v Slavii Praha zvolili, od toho sa bude u nej všetko podstatné odvíjať. Verím, že sa aj ku nám vráti v pohode. Fischerová mala vo Švédsku náročný záver sezóny, jej Kalmar bojoval o zotrvanie v lige a ona preto hrala napriek problémom s kolenom pod liekmi, aby tímu pomohla. Spoločne sme sa dohodli, že v tejto fáze potrebuje vypustiť, aby sa nestalo niečo horšie, na čo by sme všetci dlho doplácali.“

Duel v Belgicku vysiela televízia JOJŠPORT v priamom prenose od 18:25.

O čo teda pôjde v zápasoch v Bruseli a Wiener Neustadte? „Nechcem predikovať, že budeme hrať na výsledok. Ale ten je v medzištátnom zápolení vždy dôležitý, vždy. Potrebujeme však vidieť, ako herná zmena, ktorú máme naplánovanú, bude fungovať.“ Trúfneme si doplniť za trénera: ak bude fungovať a vyhráme, bude to super, pri opačnej možnosti sa Kopúň a spol. musia hlboko zamyslieť a nájsť chybu vo zvolenom systéme.

V súčasnom kádri je 22 hráčok, tri brankárky a 19 do poľa, dostane v novembrových zápasoch priestor každá. Doteraz túto tému nahlas neotvoril, iba v interných debatách so svojím asistentom Michalom Švihoríkom. Teraz konečne áno: „Veľmi by som si to želal a pokiaľ sa nič nestane, budeme sa tohto plánu držať.”

NOMINÁCIA NA ZÁPASY V BELGICKU A V RAKÚSKU

BRANKÁRKY: Mária Korenčiová (FC Como), Patrícia Chládeková (Sparta Praha), Dominika Rezeková (Slovan Bratislava)
OBRANKYNE: Jana Vojteková (SC Freiburg), Diana Bartovičová (Slavia Praha), Andrea Horváthová (Czarni Sosnowiec), Viktória Čeriová (Spartak Trnava), Kristína Košíková (FC Slovan Liberec), Zuzana Lukáčová (Viktoria Plzeň), Patrícia Mudráková (Spartak Trnava), Tereza Mrocková (Slovan Bratislava)
STREDOPOLIARKY: Mária Mikolajová (SKN St. Pölten), Dominika Škorvánková (Montpellier HSC), Diana Lemešová (SKN St. Pölten), Ľudmila Maťavková (Club Brugge), Valentína Šušolová (Slovan Liberec), Tamara Morávková (1. FC Slovácko)
ÚTOČNÍČKY: Klaudia Fabová (GKS Gornik Leczna), Karina Pelikánová (Viktoria Plzeň), Patrícia Hmírová (Sporting Club de Huelva), Stela Semanová (Hellas Verona), Kristína Panáková (Neulengbach SV)

REALIZAČNÝ TÍM
Hlavný tréner: Peter Kopúň
Asistent trénera: Michal Švihorík
Tréner brankárok: Martin Krnáč
Kondičný tréner: Miroslav Seňan
Technický vedúci: Michal Vengloš
Lekár: František Žák
Fyzioterapeut: Jaroslav Holub
Masér: Jindřich Ditrich
Kustód: Pavel Očoveji
Športová psychologička: Petra Pačesová
PR manažér: Peter Šurin

Tagy: live prenos