Basketbal - 11.01.2023 21:19

Kúsok od obrovského úspechu. Patrioti tesne nestačili na Budiveľnik

redakcia Autor: redakcia | Zdroj: JOJŠport

Maličký kúsok od obrovského úspechu boli basketbalisti Levíc, ktorí v domácom prostredí v rámci Európskeho pohára FIBA privítali ukrajinský tím Budiveľnik Kyjev. Zverenci Michala Madzina sú síce súčasťou skupiny so silnými mužstvami, no ambiciózne pristupujú ku každému z nich a práve doma proti Ukrajincom mali mať papierovo najväčšiu šancu na víťazstvo. Vo vynikajúcej kulise s vyše 1500 divákmi na tribúne chýbalo máličko a Levičania prehrali 76:77. Po prehrách s Karhu a Hapoelom Haifa sa tak slovenskému zástupcovi v prestížnom pohári nepodarilo zaznamenať víťazstvo ani na tretí pokus. V J-skupine ostáva posledný a vidina postupu je tak už veľmi vzdialená.

Patrioti začali dobre a strelili prvé tri zápasové koše. V rámci úvodnej štvrtiny dokonca viedli šesťbodovým rozdielom, no i tak táto časť duelu patrila Kyjevčanom výsledkom 25:20. Do polčasovej prestávky sa z náskoku hostí podarilo okresať len jeden bodík. Mohla za to najmä vysoká efektivita hostí, ktorí trestali prakticky všetky chyby slovenského mužstva a v úvode tretej štvrtiny mali dokonca štrnásťbodový náskok. Debakel sa však nekonal. Najsilnejším úsekom hry domácich bol práve záver zápasu, kedy slovinský rozohrávač Miha Lapornik vytiahol svoj počet zápasových bodov na 24 a duo Martin Bachan - James Padgett pozbieralo po štrnásť bodov. Šlo o najlepšie bodujúcich levických hráčov, hoci vyzdvihnúť treba najmä dobrú kolektívnu hru. Levice v samom závere viedli 76:75, no následne Johnny Berhanemeskel premenil svoje dva trestné hody a z posledného útoku Lapornik už ťažké zakončenie nezvládol.

Patrioti Levice – BC Budiveľnik Kyjev 76:77 (36:40)
Zostava a body - Levice: Lapornik 24, Bachan 14, van Oostrum 6, McCallum 5, Bojanovský 0 (Padgett 14, Kovac 6, Kotásek 4, Abrhám 3, Krajčovič 0)
TH: 26/21 – 18/14, Fauly: 20 - 22, Trojky: 9 - 7, Štvrtiny: 20:25, 16:15, 22:21, 18:16,
Rozhodovali: Simeonidis, Kardaris (obaja Gréc.), Männiste (Est.), 1550 divákov