Program
Basketbal - 01.12.2022 00:00

Levice postúpili po heroickom víťazstve do ďalšej fázy Európskeho pohára FIBA

Zdroj: tasr/jojšport

Basketbalisti Patriotov Levice uspeli v záverečnom vystúpení C-skupiny Európskeho pohára FIBA, v československom súboji zvíťazili nad Opavou 94:80 a zabezpečili si postup do druhej fázy. Slovenský majster sa o to postaral tretím víťazstvom po sebe a proti českému vicemajstrovi získal potrebný bodový rozdiel na pokračovanie v súťaži.

        Po ukončení prvej fázy Európskeho pohára FIBA je jasné, na koho narazia zverenci trénera Michala Madzina ďalej. Vopred daný kľúč súťaže ich dostal do J-skupiny, ich súpermi budú fínsky Karhu Basket, izraelské Hapoel B-Cure Laser Haifa a ukrajinský BC Budivelnik Kyjev. Prvý zápas Levíc je na programe 14. decembra na palubovke Karhu.

Patrioti sú po Prievidzi iba druhým slovenským zástupcom, ktorému sa podarilo prebojovať do ďalšej fázy Európskeho pohára FIBA. 

Duel sme sledovali aj na JOJŠPORT!        Európsky pohár FIBA – C-skupina:
        Patrioti Levice - BK Opava 94:80 (26:27, 16:27, 18:13, 34:13)
        zostava a body Levice: Lapornik 37, Freeman 29, Bachan 4, Wade-Chatman 1, McCallum 0 (Kovac 9, Kotásek 8, Bojanovský 6) - najviac bodov Opava: Šiřina 26, Bassett 17, Švanrdlík 11. TH: 32/25 – 16/15, Fauly: 20 - 26, Trojky: 11 - 9, Rozhodovali: Sahin (Tur.), Mészáros (Maď.), Sakaci (Tur.), 1500 divákov.

        Levičania inkasovali hneď v úvode od Opavy päť bodov po sebe, celkovo dávali súperovi z Česka priveľa priestoru pod košom. V priebehu niekoľkých momentov ale zmazali toto nie príliš vysoké manko, vďačiť mohli Freemanovi a Lapornikovi. Zaplnené domáce hľadisko videlo otvorenú partiu s viacerými peknými kúskami a hlavne vysokým počtom bodov. V 5. minúte Lapornik dostal Patriotov prvýkrát v zápase do vedenia 14:13, ale na hosťujúcej strane úradoval takmer neomylný Šiřina. Dlho sa držal viac-menej vyrovnaný stav, ale napokon Opava vyhrala úvodnú časť 27:26. Český celok v druhej štvrtine viackrát výraznejšie odskočil, ale "žlto-zelení" vždy vedeli zareagovať. V záverečných dva a pol minútach však prišlo z ich strany strelecké mlčanie, čo hostia využili k navýšeniu náskoku na 12 bodov po prvom polčase – 54:42.
        Po prestávke otvoril dianie trojkou Lapornik, ale Opava dlho nepripúšťala výraznejšiu drámu. Na levickej strane sa však konečne zlepšila defenzíva a nasadenie, bolo evidentné, že domáci chcú zvrátiť negatívny vývoj duelu. Drobnými krokmi sa to darilo, Lapornik štyri minúty pred koncom stiahol po dlhšom čase na jednociferný rozdiel – 53:60. Tlak Patriotov bol úspešný, súper nemal adekvátnu odpoveď a nádej na úspech žila. Ale Opava opäť v závere tretej štvrtiny zabrala, na tabuli tak svietil stav 60:67 z pohľadu domáceho družstva. Levičania sa nadýchli v poslednej štvrtine k ďalšiemu náporu, štvorbodovou akciou sa Lapornikovi podarilo dotiahnuť svoj tím na rozdiel jedného útoku – 71:74. Tlak pokračoval aj s ohľadom na vývoj paralelne sa hrajúceho druhého stretnutia v skupine, dôležitý okamih prišiel necelých päť minút pred koncom, keď Freeman poslal "žlto-zelených" do vedenia (78:77). V tomto momente začala naháňačka za potrebným 11-bodovým rozdielom, ktorý by znamenal pokračovanie v súťaži. Razom bolo na palubovke len jedno družstvo, domáci herne dominovali a zvyšovali svoj náskok. Veľký moment prišiel 128 sekúnd pred koncom, Kovac upravil na 88:77. V samotnom závere rozhodovala každá akcia a bod, Levice to ustáli a vybojovali si postup ďalej.

        hlasy po zápase:
        Michal Madzin, tréner Levíc: "Neskutočná eufória, až niečo neuveriteľné. Taký obrat, aký sme urobili v štvrtej štvrtine, to som naozaj nikdy v živote nevidel. Obrovská energia a bojovnosť a keď už sme sa dostali do stavu, že by sa to mohlo udiať, tak sme vtedy išli cez všetky limity."
        Miha Lapornik, hráč Levíc: "Nemám slov, šialený zápas. Do prvej štvrtiny sme vstúpili dobre, v druhej časti prišli hluché momenty, počas týchto 3-4 minút sa Opava dostala na 12-bodový rozdiel. Špeciálne sme mali problém s ich útočným doskokom. Do druhého polčasu sme nastúpili ako hladné zvery, každý z nás ukázal charakter. Som veľmi hrdý na toto družstvo. Teší ma, že boli pri tom aj naši fanúšikovia a napokon nám pomohli k tomuto víťazstvu. Tento úspech sme si zaslúžili."
        Jakub Šiřina, hráč Opavy: "Myslím si, že tri štvrtiny sme v tomto zápase boli lepší. Žiaľ, potom nás postihol herný kolaps, v ktorom sme úplne vypadli z rytmu. Neskutočnými chybami, či už mojimi, alebo celého tímu, sme Leviciam dali úplne jasné víťazstvo, až nepochopiteľne. Myslím si, že za ten záver si to zaslúžili. Pre nás veľká hanba, pretože 30 minút v zápase vyhrávate a potom prehráte o 14 bodov. To určite zamrzí."

        ďalší výsledok C-skupiny:
        BC Keravnos Strovolou – BC Balkan Botevgrad 82:61 (39:29)
        Najviac bodov: Krubally 20, Burns 19, Abell 16 – Suarez 16, Ivanov a Toshkov po 11

        konečná tabuľka C-skupiny:
        1. Keravnos 6 3 3 478:456 9 – postup do ďalšej fázy
        2. Levice 6 3 3 474:470 9 – postup do ďalšej fázy
        3. Opava 6 3 3 463:475 9
        4. Balkan 6 3 3 447:461 9